Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

numer naszego konta bankowego:
78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Caritas ma nowe władze

10 lipca 2017

(fot. mk)

Ks. Marcin Iżycki został nowym dyrektorem Caritas Polska. Zastąpił na tym stanowisku ks. Mariana Subocza, który szefował tej organizacji charytatywnej przez dwie pięcioletnie kadencje. Caritas Polska jest jednym z partnerów ekumenicznych Diakonii Polskiej w działalności na rzecz pomocy potrzebującym.

Ks. Marcin Iżycki został wybrany na dyrektora Caritas 6 czerwca przez Konferencję Episkopatu Polski. Kadencja rozpoczęła się 1 lipca. Nowy dyrektor ma 44 lata. Jest kapłanem rzymskokatolickiej diecezji warszawsko-praskiej. W latach 1998–2008 był wikariuszem w parafiach diecezji. Od 2006 do 2008 r. organizował Dzieło Pomocy „Ad Gentes” i był pierwszym jego dyrektorem. Od 2007 r. pracował w Służbie Celnej w Ministerstwie Finansów jako dziekan i duszpasterz. Zajmował się też misją w swojej diecezji.

Odchodzący dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz od 1990 r. tworzył struktury tej organizacji. Funkcję dyrektora pełnił przez dwie pięcioletnie kadencje (2007–2012 i 2012–2017). W 2011 r. został wybrany do zarządu wykonawczego Caritas Internationalis. Jest również członkiem zarządu Caritas Europa. Założył ukazujący się do dziś kwartalnik „Caritas”.

Ks. Subocz jest twórcą Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – adwentowej akcji charytatywnej, która od 2000 r. ma charakter ekumeniczny i oprócz Caritas Polska biorą w niej udział również Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska), Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. Te cztery kościelne organizacje charytatywne współpracują ze sobą także w akcji Skarbonka diakonijna oraz przy organizacji Gali Ubi Caritas. Niedawno ich dyrektorzy uczestniczyli razem w podróży studyjnej na Mazury (pisaliśmy o tym tutaj).

Zarówno ks. Marian Subocz, jak i jego zastępca o. Hubert Matusiewicz (który również zakończył pracę w zarządzie Caritas Polska) byli zaangażowani w kontakty partnerskie z obiema Diakoniami i Eleosem.