Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

numer naszego konta bankowego:
78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Pomoc dzieciom z Ukrainy

25 sierpnia 2017

Dzieci z Ukrainy z wychowawcami i przedstawicielami Diakonii Polskiej (fot. mk)

 

Dzięki wsparciu Diakonii Polskiej w Sorkwitach na Mazurach wypoczywa 25 dzieci poszkodowanych przez działania wojenne na wschodniej Ukrainie. – Dla dzieci ten wypoczynek to możliwość zostania przy nadziei na lepszą przyszłość dla siebie, na przyszłość w pokoju – podkreśla ks. Pavlo Shvarts.

Dzieci przyjechały do Sorkwit 16 sierpnia i będą tam wypoczywać do 30 sierpnia. Siedemnaścioro z nich pochodzi z rodzin, które w wyniku działań wojennych we wschodniej Ukrainie uciekły ze swoich domów w obwodach donieckim i ługańskim do Charkowa (uchodźcy wewnętrzni), oraz z rodzin słabych socjalnie. Ośmioro jest z Mariupola w obwodzie donieckim, blisko strefy działań wojennych.

Wraz z nimi do Sorkwit przyjechały cztery opiekunki – pedagożka, pracownik socjalny, pracownik medyczny i parafianka z Charkowa i Mariupola. W organizacji zajęć dla dzieci pomagają im proboszcz sorkwickiej parafii ks. Krzysztof Mutschmann i jego żona Hanna.

Wypoczynek dzieci na Mazurach został zorganizowany przez Diakonię Polską we współpracy z ukraińskim duchownym luterańskim ks. Pavlo Shvartsem. 23 sierpnia przedstawiciele Diakonii Polskiej na czele z dyrektor Wandą Falk i prezesem bp. Ryszardem Boguszem odwiedzili dzieci w Sorkwitach. – Przykro nam słyszeć o wojnie na Ukrainie. Życzymy wam, abyście mogli żyć w pokoju. Macie w nas, Polakach, przyjaciół – powiedział uczestnikom wypoczynku bp Bogusz. Wanda Falk wraz z pracownikami Diakonii przekazali dzieciom prezenty – plecaki i wyprawki szkolne.

Dla dzieci wyjazd do Polski i wypoczynek w Sorkwitach to możliwość poznania innego świata, odpoczynku od codzienności, zobaczenia i nauczenia się czegoś nowego. I co najważniejsze, jest to na pewno możliwość zostania przy nadziei na lepszą przyszłość dla siebie, na przyszłość w pokoju – podkreśla ks. Pavlo Shvarts.

Diakonia Polska już drugi raz organizuje wypoczynek dla dzieci z terenów ogarniętych działaniami wojennymi na wschodniej Ukrainie. Dwa lata temu w Sorkwitach wypoczywało 22 dzieci z okolic Słowiańska (pisaliśmy o tym tutaj i tutaj).

mk

 

Fotorelacja ze spotkania dzieci i wychowawców z Ukrainy z przedstawicielami Diakonii Polskiej (fot. mk)

Zdjęcia