Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

numer naszego konta bankowego:
78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wizyta niemieckich dziennikarzy

23 marca 2017

Kilkoro dziennikarzy z Badenii-Wirtembergii odwiedziło Polskę, by zapoznać się z problemem eurosieroctwa oraz działalnością diakonijną w Polsce. Podczas trzydniowego pobytu mieli okazję zobaczyć inicjatywy podejmowane przez kilka placówek diakonijnych.

Wizyta trwała od 20 do 22 marca i została zorganizowana w ramach partnerstwa Diakonii Polskiej z Diakonie Würtemberg. Polskę odwiedzili Johannes Flothow (odpowiedzialny za projekt Hoffnung für Osteuropa w Diakonie Würtemberg), Andrea Schlepper (rzeczniczka prasowa Diakonie Würtemberg) oraz dziennikarze: Nadine Funck (Stuttgarter Zeitung), Wolfgang Molitor (Stuttgarter Nachrichten), Susanne Müller (Evangelischer Pressedienst) i Tanja Wolter (Südwestpresse). W podróży po Polsce towarzyszyli im przedstawiciele Diakonii Polskiej z jej dyrektor Wandą Falk na czele.

W Katowicach goście zapoznali się z działalnością Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina”, gdzie spotkali się m.in. z rodzinami dotkniętymi eurosieroctwem. Wzięli również udział w spotkaniu w Urzędzie Miasta, gdzie poznali działania samorządu w zakresie polityki społecznej. W Bytomiu mieli okazję przyjrzeć się pracy streetworkerów w dzielnicy Bobrek. W Zabrzu spotkali się z przedstawicielami parafii ewangelickiej, miasta i MOPR. Zapoznali się też z sytuacją społeczną w Świętochłowicach. Na wszystkich spotkaniach głównym tematem były migracje i eurosieroctwo.

Ostatniego dnia pobytu niemieccy goście odbyli kilka spotkań w Warszawie. Podczas spotkania z bp. Jerzym Samcem zapoznali się z działalnością Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz opowiadał im o pracy diakonijnej we Wrocławiu. Przedstawiciele prawosławnego Eleos – ks. Doroteusz Sawicki i Marek Masalski – mówili o imigrantach z Ukrainy, zaś o. Hubert Matusiewicz z rzymskokatolickiego Caritas Polska o migracji zarobkowej Polaków. Odbyło się też spotkanie z posłem Sławomirem Piechotą na temat działalności organizacji pozarządowych i migracji. Na koniec ks. Piotr Gaś z warszawskiej parafii luterańskiej Św. Trójcy mówił o społeczeństwie obywatelskim w Polsce.

 

Fotorelacja z wizyty (fot. mk)

Zdjęcia