Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

numer konta bankowego:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wizyty studyjne w zagranicznych organizacjach diakonijnych

5 czerwca 2018

Wizyta studyjna przedstawicieli Diakonii Polskiej w Johannes-Diakonie Mosbach (fot. Roland Zagóra)

 

Przedstawiciele Diakonii Polskiej odbyli podróż studyjną do Niemiec i Szwajcarii, gdzie zapoznali się z tamtejszą działalnością diakonijną oraz problemami z zakresu polityki społecznej i opieki zdrowotnej.

Podróż odbyła się od 22 do 25 maja. Wzięli w niej udział dyrektor i prezes Diakonii Polskiej Wanda Falk i bp Ryszard Bogusz, a także dyrektorzy Diakonii diecezjalnych: ks. Marek Londzin (cieszyńska), ks. Marcin Brzóska (katowicka), ks. Roland Zagóra (mazurska), ks. Wojciech Froehlich (pomorsko-wielkopolska), dk. Paweł Gumpert (warszawska) oraz ks. Robert Sitarek (wrocławska).

Pierwszym etapem podróży była wizyta w Johannes-Diakonie w Mosbach w Niemczech. Przedstawiciele Diakonii Polskiej zapoznali się z działalnością tej organizacji, która zajmuje się pomocą osobom z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami psychicznymi. Odwiedzili też prowadzone przez nią szkoły i klinikę.

Następnie polska delegacja udała się do Szwajcarii. W podzurychskim Zollikerbergu zapoznała się z historią, strukturą i strategią działania miejscowej Diakoniewerk Neumünster. W organizacji tej pracuje 1,4 tys. osób zatrudnionych oraz 100 wolontariuszy. Prowadzony przez nią szpital przyjmuje 10 tys. pacjentów stacjonarnych oraz 40 tys. w ramach opieki ambulatoryjnej. Podczas wizyty omawiano także system szwajcarskiej polityki społecznej i służby zdrowia. Zwracano uwagę m.in. na starzenie się społeczeństwa i konieczność przygotowania do tego procesu placówek medycznych i opiekuńczych.

Ponadto referaty na temat koncepcji Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Kantonu Zurych i współczesnej praktyki Diakonii kościelnej przedstawili dyrektor Diakonie und Generationen der Zürcher Kirche Leonie Ulrich i docent nauk o diakonii na Uniwersytecie w Bernie ks. dr Christoph Sigrist.

Przedstawiciele Diakonii Polskiej odwiedzili również w Zurychu Instytut G2W – Ekumeniczne Forum ds. Wiary, Religii i Społeczeństwa na Wschodzie i Zachodzie.

 

Zobacz też:

 

Fotorelacja (fot. Roland Zagóra)

Zdjęcia