Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

O diakonii na EDK

19 czerwca 2017

EDK

Dyskusja panelowa „Diakonia – nasze reformacyjne świadectwo dziś”. Od lewej: diakonisa Wanda Wieczorek, Bożena Polak, ks. Piotr Wowry, Zuzana Filipková, bp Ryszard Bogusz i ks. Marek Londzin (fot. mk)

Diakonia to serce Kościoła. Jeśli serce przestaje bić, Kościół umiera. Wiara bez uczynków jest martwa – powiedział prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz podczas dyskusji panelowej „Diakonia – nasze reformacyjne świadectwo dziś”, zorganizowanej w ramach Ewangelickich Dni Kościoła (EDK).

W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 500 lat reformacji od 15 do 18 czerwca na Śląsku Cieszyńskim miały miejsce Ewangelickie Dni Kościoła (EDK). Jedna z części programu tej imprezy została zatytułowana „Forum diakonia”. W jej ramach odbyły się prezentacje, zwiedzania ośrodków diakonijnych, dyskusja panelowa. Diakonia Polska zaprezentowała również swoje stoisko podczas Targów Możliwości w Cieszynie.

Dyskusja panelowa „Diakonia – nasze reformacyjne świadectwo dziś” odbyła się 16 czerwca w siedzibie Śląskiej Diakonii w Czeskim Cieszynie. Wzięli w niej udział: prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz, dyrektor Śląskiej Diakonii w Czechach Zuzana Filipková, koordynatorka Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina” w Katowicach Bożena Polak, ks. Piotr Wowry ze Stowarzyszenia „Maria-Marta” w Ustroniu oraz diakonisa Wanda Wieczorek z Diakonatu Żeńskiego „Eben-Ezer” w Dzięgielowie. Dyskusję prowadził dyrektor Diakonii Cieszyńskiej ks. Marek Londzin.

Uczestnicy dyskusji opowiadali m.in. o placówkach, które reprezentują. Ks. Piotr Wowry zaznaczył, że Stowarzyszenie „Maria-Marta” angażuje nie tylko osoby z niepełnosprawnością, ale również ich rodziny. Zuzana Filipková mówiła o współczesnych wyzwaniach diakonijnych. – Ważne, żebyśmy umieli reagować na zmiany społeczne, np. starzenie się społeczeństwa czy migracje – podkreśliła.

Bp Ryszard Bogusz opowiadał o działalności Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji (ECDiE) we Wrocławiu. Przywołał wypowiedź prezydenta Wrocławia, który w niedawnym wywiadzie podkreślił zaangażowanie społeczne Kościoła ewangelickiego. – Diakonia to serce Kościoła. Jeśli serce przestaje bić, Kościół umiera. Wiara bez uczynków jest martwa – powiedział prezes Diakonii Polskiej. Zaznaczył też, że służba na rzecz potrzebujących to nie tylko służba wobec ewangelików. Dodał, że ECDiE chętnie pomogłoby również imigrantom, ale na razie nie pozwala na to państwo.

Uczestnicy Ewangelickich Dni Kościoła mieli możliwość zwiedzenia Centrum Śląskiej Diakonii w Czeskim Cieszynie, a także Ewangelickiego Domu Opieki „Soar” w Bielsku-Białej. Ten ostatni 17 czerwca zaprezentowała dyrektorka placówki Małgorzata Skurska. – Ten dom żyje, jesteśmy dla jego mieszkańców, a oni są dla nas – mówiła. Podczas tego samego spotkania dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk opowiadała o działalności diakonijnej w Polsce, prowadzonych ośrodkach i projektach, współpracy ekumenicznej i zagranicznej. Wraz z Radosławem Kremzerem przypomniała świąteczne wczasy rehabilitacyjne prowadzone przed laty dla osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

mk

Fotorelacja z Ewangelickich Dni Kościoła (fot. mk)

Zdjęcia