Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wolontariusze podsumowali swój rok w Polsce

20 sierpnia 2019

Wolontariusze podsumowali swój rok w Polsce

Wolontariusze z koordynatorką ds. wolontariatu w Muzeum Okręgowym w Koninie (fot. Archiwum)

 

Wolontariusze zagraniczni realizujący projekty koordynowane przez Diakonię Polską podsumowali swój rok w Polsce. – Podczas mojego wolontariatu nauczyłam się brać większą odpowiedzialność za moje życie i działania, a także tego, jak pozytywnie wykorzystać swój wolny czas. Jedną z umiejętności, którą nabyłam, jest wiara w swoje własne pomysły i wdrażanie ich w życie z pomocą innych – opowiada Sophia z Niemiec.

W Koninie od 4 do 7 czerwca miało miejsce seminarium końcowe dla wolontariuszy zagranicznych realizujących projekty koordynowane przez Diakonię Polską. Wzięło w nim udział dziewięcioro wolontariuszy zagranicznych z Francji, Niemiec, Ukrainy i Węgier, którzy od października realizowali projekty w Polsce. Spotkanie przygotowała i prowadziła Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej.

Program seminarium obejmował zarówno edukację regionalną, jak i omówienie spraw związanych z projektami wolontariackimi. Uczestnicy zapoznali się z najważniejszymi informacjami na temat Wielkopolski, m.in. z historią regionu i jego potencjałem turystycznym. Odwiedzili Muzeum Okręgowe w Koninie, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej na temat historii regionu i miasta. Mogli tam obejrzeć m.in. eksponaty związane z odkryciami archeologicznymi czy przemysłem wydobywczym w tym regionie. Mieli również okazję poznać działalność Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Koninie.

Podsumowanie projektów

Seminarium było też poświęcone podsumowaniu projektów, które wolontariusze realizowali w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Domu Opieki Kościoła Chrześcijan Baptystów „Nasz Dom” w Białymstoku, Przedszkolu nr 1 w Koninie, Szkole Podstawowej nr 1 w Koninie oraz w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach.

Wolontariusze opowiadali o przebiegu swoich projektów, przedstawiając prezentacje multimedialne. Mówili też o tym, jak się rozwinęli od początku trwania ich wolontariatu – zarówno pod względem charakterologicznym, jak i umiejętności. – Podczas mojego wolontariatu nauczyłam się brać większą odpowiedzialność za moje życie i działania, a także tego, jak pozytywnie wykorzystać swój wolny czas. Jedną z umiejętności, którą nabyłam, jest wiara w swoje własne pomysły i wdrażanie ich w życie z pomocą innych. Nauczyłam się też dostrzegać, kiedy moje opinie nie są ani pomocne, ani użyteczne – opowiada Sophia z Niemiec, która pracowała w Domu Opieki w Białymstoku.

Uczestnicy seminarium dzielili się też swoimi refleksjami na temat lepszych i gorszych stron ich projektów. Zastanawiali się również nad możliwością wykorzystania zdobytych doświadczeń w przyszłości. – Wiem, że w przyszłości będę pracować z dziećmi i zajmować się kwestiami socjalnymi – mówi Theresa z Niemiec, która pracowała w przedszkolu w Koninie.

Okres intensywnego rozwoju

Wszyscy wolontariusze otrzymali certyfikat Youthpass – międzynarodowe zaświadczenie, potwierdzające uczestnictwo w projekcie wolontariatu oraz zdobyte w jego trakcie wiedzę i umiejętności.

Ewa Wunsz podkreśla, że dla wolontariuszy czas spędzony w Polsce był okresem bardzo intensywnego rozwoju. – Dzieląc się swoimi umiejętnościami, ofiarowując swój czas, sami nauczyli się bardzo wiele. Podsumowując swoje doświadczenia wszyscy przyznali, że dowiedzieli się wiele o pracy organizacji goszczących, nauczyli się pracy w zespole oraz samodzielnego planowania i przeprowadzania projektów, poznali też Polskę i język polski, stali się bardziej niezależni, samodzielni, dojrzalsi – tłumaczy koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej.

mk

 

Zobacz też: Wolontariat europejski

 

Fotorelacja z seminarium dla wolontariuszy w Koninie (fot. Ewa Wunsz, Archiwum)

 

Zdjęcia