W ramach międzynarodowego projektu Diakonie Katastrophenhilfe, w Użgorodzie odbyły się warsztaty poświęcone pomocy humanitarnej dla osób poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie. W kontekście tego projektu Diakonia Polska realizuje programy pomocowe dla uchodźców w Polsce.
Projekt „Zintegrowana pomoc humanitarna na rzecz dotkniętych konfliktem Ukraińców i obywateli innych państw w Ukrainie, Polsce, Rumunii i Mołdawii”, który Diakonie Katastrophenhilfe realizuje we współpracy z organizacjami partnerskimi, został przedłużony do końca 2024 roku. Jednocześnie dołączyły do niego nowe organizacje z Ukrainy. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.
Diakonia Polska jest jedną z dwóch organizacji w Polsce, które prowadzą ten projekt (drugą jest Stowarzyszenie Nomada we Wrocławiu). Dzięki realizacji projektu przez Diakonię ponad 3,5 tysiąca osób uchodźczych otrzymało niezbędną pomoc, która pozwoliła im przetrwać trudną zimę. Oprócz tego 74 rodziny niemające stabilnego zakwaterowania otrzymały półroczne wsparcie przy wynajmie własnego mieszkania. Z kolei pomoc w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, zakładaniu i rozwoju działalności gospodarczej czy nauce języka poprzez Diakonię otrzymało 134 uchodźczyń i uchodźców. W drugiej połowie 2024 roku Diakonia kontynuuje zapewnienie uchodźcom wojennym stabilnego życia w Polsce poprzez wsparcie w zakresie zakwaterowania, edukacji zawodowej i integracji społeczno-ekonomicznej.
Od 24 do 25 lipca w Użgorodzie w Ukrainie odbyły się warsztaty dotyczące projektu. Wzięli w nich udział przedstawiciele Diakonii Polskiej, Diakonie Katastrophenhilfe, Stowarzyszenia Nomada, a także innych organizacji, które realizują działania humanitarne w Mołdawii, Polsce, Rumunii i Ukrainie. Dwudniowe spotkanie dotyczyło podsumowania dotychczasowych działań, budowania zdolności organizacyjnych, nawiązywania relacji partnerskich. W ramach warsztatów odbyło się również szkolenie z zarządzania projektem. Była też okazja do wzajemnego poznania się oraz wymiany doświadczeń i informacji na temat sytuacji w poszczególnych krajach.