Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2010

Zapalmy dzieciom światło nadziei – XI edycja wspólnej akcji charytatywnej

Pod hasłem „Zapalmy dzieciom światło nadziei” rozpoczęła się 11. edycja akcji ekumenicznej Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, którą od lat wspólnie prowadzą Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos – Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego. Przed dwoma laty do Dzieła dołączyła także Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

Zapalmy dzieciom

Inauguracja tegorocznego Wigilijnego Dzieła odbyła się w kościele ewangelicko-augsburskim Św. Trójcy w Warszawie, w sobotę, 27 listopada br. Podczas koncertu ekumeniczno-charytatywnego wystąpili: Schola Młodzieżowa Zakładu dla Niewidomych w Laskach, Chór parafialny Parafii ewangelicko-augsburskiej Św. Trójcy w Warszawie oraz Chór uczelniany Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.
Koncert zgromadził ponad stu uczestników z różnych Kościołów, organizacji charytatywnych, wolontariuszy i dzieci. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Prymas senior Kard. Józef Glemp, bp Jerzy (Pańkowski) z Kościoła Prawosławnego, bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, ks. bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, którzy na zakończenie koncertu udzielili wspólnie błogosławieństwa.
Koncert prowadził gospodarz parafii Św. Trójcy, ks. prob. Piotr Gaś, który wraz z dwojgiem dzieci rozpoczął sobotni koncert od zapalenia świec trzech organizacji. Motyw przekazywania światła wigilijnego pojawił się także na koniec koncertu: biskupi czterech Kościołów przekazywali płomień swoich świec uczestnikom koncertu, wśród których dzieci rozdały wcześniej małe świeczki wigilijne.

Przed i po koncercie rozprowadzane były także świece wigilijne. Pozyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na pomoc dzieciom i młodzieży w trudnej sytuacji socjalnej, m.in. na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

Diakonia Polska rozprowadziła w tym roku ok. 15 tysięcy świec, które można nabyć w każdej parafii ewangelickiej na terenie całego kraju. Również Caritas, Eleos i Diakonia Reformowana rozprowadzają w całej Polsce świece wigilijne ze swoim logotypem.