Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2015

Głodni miłosierdzia – XVI edycja wspólnej akcji charytatywnej

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowane jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: rzymskokatolicki Caritas, luterańską Diakonię, reformowaną Diakonię oraz prawosławny Eleos. Podczas kampanii rozprowadzane są świece wigilijne. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Środki pozyskane z ich sprzedaży będą przeznaczone na dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, zakup podręczników i przyborów szkolnych, rehabilitację i leczenie dzieci.

Uroczysta inauguracja tegorocznej edycji akcji odbyła się 29 listopada w katedrze prawosławnej w Warszawie. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego metropolita Sawa dziękował organizatorom Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom za zaangażowanie w niesieniu pomocy bliźniemu. – Życzę wam, abyście mieli jak najwięcej miłosiernych Samarytan, ludzi, którzy nie przechodzą mimo – powiedział prawosławny hierarcha.

Przedstawiciele Caritas, Diakonii i Eleos opowiadali o początkach wspólnego organizowania Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W tym roku mija bowiem 15 lat od rozpoczęcia ekumenicznej współpracy w ramach tej akcji. – U podstaw ruchu ekumenicznego była właśnie pomoc charytatywna. Gdy w 2000 r. rozpoczęliśmy wspólnie organizować Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom chodziło nam przede wszystkim o świadectwo – wspominał bp Jan Szarek, były prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Podczas inauguracji akcji dzieci opowiadały o zajęciach oferowanych w białostockim Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia, który prowadzi Eleos. Głos zabrali również dyrektorzy Caritas, obu Diakonii i Eleos. – Miłosierna służba ubogim, i to pełniona przez różne wyznania, pozostaje do dziś drogą do dawania świadectwa Chrystusowemu przesłaniu. Kontynuując drogę dialogu i diakonijnego służenia sobie nawzajem, chrześcijanie na całym świecie zanoszą modlitwę o sprawiedliwość, pokój i pojednanie – powiedziała Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Więcej:

Rusza Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2015

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

głodni miłosierdzia

Wigilijne Dzielo Pomocy Dzieciom 2015