Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Zobacz, usłysz, powiedz

14 września 2007

Punkt Konsultacyjny „Przeciw przemocy” bierze udział w akcji „Zobacz, usłysz, powiedz” – ogólnopolskiej kampanii informacyjnej przeciwko przemocy wobec dzieci.

Statystyki dotyczące przemocy, którą dorośli stosują wobec dzieci, traktując ją jako strategię wychowawczą, są zatrważające. Nieprzypadkowo hasło „Cała Polska czyta dzieciom” strawestowano w „Cała Polska bije dzieci”. Szacuje się, że około 40% polskich dzieci wychowywana jest z użyciem przemocy fizycznej. Charakteryzujące nas jako naród wysokie przyzwolenie na wymierzane dzieciom „klapsy” sprawia, że w sytuacjach szczególnie trudnych lub znajdując się pod wpływem alkoholu (a w rodzinach z problemem alkoholowym żyje w Polsce 2 miliony osób!) rodzicom zdarza się „zagalopować się”. Na oddziały dziecięce przyjmowane są coraz młodsze dzieci z objawami tzw. zespołu dziecka maltretowanego. Obecne w mediach informacje na ten temat elektryzują społeczeństwo, nierzadko budząc reakcję w postaci żądania zaostrzenia kar wobec sprawców.

Zapominamy przy tym, że sprawcę karze się PO dokonaniu czynu, gdy zdrowie i życie dziecka zostały już narażone na poważny nierzadko uszczerbek. Stąd ważne jest, abyśmy reagowali ZANIM dziecku stanie się krzywda. A więc na przykład wtedy gdy widzimy, że rodzic publicznie używa wobec dziecka siły fizycznej – wymierza klapsy, szarpie, ale także znieważa, obrzuca obelgami. W takiej sytuacji warto przypomnieć sobie wyświechtane, ale jednak nośne hasło: WSZYSTKIE dzieci są nasze. Odpowiadamy za nie – jako dorośli, silniejsi, ci, którzy w przeciwieństwie do krzywdzonego dziecka, mają szansę skutecznie przeciwstawić się silniejszmu bijącemu czy poniżającemu swoje dziecko rodzicowi.

Mamy nadzieję, że plakaty i ulotki, które trafiły w ramach kampanii „Zobacz, usłysz, powiedz” do naszych parafii przypomną nam o dzieciach, które potrzebują naszej pomocy. Że obudzą w nas – dorosłych, rodzicach, wychowawcach – refleksję na temat metod stosowanych w wychowaniu naszych dzieci.

UWAGA: na stronach kampanii znajdziemy telefon i adres mailowy, pod którymi możemy zgłosić każdy przypadek bitego dziecka.

Zainteresowanych tematyką zachęcamy także do odwiedzenia stron internetowych: