Skarbonka Diakonijna to ekumeniczna akcja kościelnych organizacji charytatywnych: Diakonii, Caritas Polska i Eleos. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim akcja odbywa się od 1996 r. Od 2006 r. ma charakter ekumeniczny. W Kościele Rzymskokatolickim znana jest jako Jałmużna Wielkopostna, a w Kościele Prawosławnym jako Ofiara Wielkopostna.
Akcja rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa do Świąt Wielkanocnych. W tym czasie obie Diakonie, Caritas i Eleos namawiają do rezygnowania z drobnych przyjemności i przekazywania uzyskanych w ten sposób funduszy na cele akcji – pomoc osobom potrzebującym. Środki zbierane są do specjalnie przygotowanych na dany rok kolorowych, papierowych skarbonek. Akcję można też wesprzeć przelewem bankowym:
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska)
ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa
nr konta bankowego: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
tytuł przelewu: „Skarbonka Diakonijna 2023”
Hasło akcji brzmi „Czas miłosierdzia”. Zarówno jej idea, jak i hasło mają swoje znaczenie w sytuacji, w której znalazł się w ostatnich latach cały świat. Pandemia COVID-19 przyniosła globalne zagrożenie dla życia i zdrowia miliardów ludzi. Wojna, która toczy się w Ukrainie w wyniku agresji rosyjskiego reżimu, codziennie zabiera życie wielu osobom, stanowi ciągłe zagrożenie dla bezpieczeństwa, niszczy domostwa i infrastrukturę, zmusza ludzi do uchodźstwa. Problemy gospodarcze, które dręczą świat, przyczyniają się do ubożenia społeczeństw. Katastrofy naturalne sprawiają, że ludzie tracą życie i swoje domy.
Właśnie w tak trudnych okolicznościach szczególnie ważna jest społeczna solidarność.
– W akcji Skarbonka Diakonijna chcemy zwrócić uwagę na osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej oraz wskazać, że każdy z nas może ofiarować swój dar serca drugiemu człowiekowi, przynosząc nadzieję na lepsze jutro. Czas pasyjny to wyjątkowy okres w roku – czas zadumy, wyciszenia. Zachęcamy, by był to też czas miłosierdzia. Jest ono szczególnym rodzajem miłości – solidarnością z tymi, którzy mierzą się z trudnościami, szczególnie w chorobie i nieszczęściu – mówi dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk.
Zebrane środki Diakonia Polska przekaże na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących – leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków, wsparcie projektów na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość. Jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości. Jest wyrazem miłosierdzia.
Do pobrania:
Zobacz też: