Skarbonka Diakonijna to ekumeniczna akcja kościelnych organizacji charytatywnych: Diakonii, Caritas Polska i Eleos. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim akcja odbywa się od 1996 r. Od 2006 r. ma charakter ekumeniczny. W Kościele Rzymskokatolickim znana jest jako Jałmużna Wielkopostna, a w Kościele Prawosławnym jako Ofiara Wielkopostna.
Akcja rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa do Świąt Wielkanocnych. W tym czasie obie Diakonie, Caritas i Eleos namawiają do rezygnowania z drobnych przyjemności i przekazywania uzyskanych w ten sposób funduszy na cele akcji – pomoc osobom potrzebującym. Środki zbierane są do specjalnie przygotowanych na dany rok kolorowych, papierowych skarbonek. Akcję można też wesprzeć przelewem bankowym:
Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska)
ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa
nr konta bankowego: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
tytuł przelewu: „Skarbonka Diakonijna 2021”
Hasło Skarbonki Diakonijnej 2021 brzmi „Czas miłosierdzia”. Zarówno idea, jak i hasło akcji mają swoje znaczenie w sytuacji, w której znalazł się w ostatnim czasie cały świat. Pandemia COVID-19 przyniosła globalne zagrożenie dla życia i zdrowia miliardów ludzi, a także wiele problemów w życiu społecznym i gospodarczym. Szczególnie poszkodowane są osoby starsze i chorujące przewlekle, które nie tylko są bezpośrednio narażone na utratę zdrowia i życia, ale również muszą się zmagać z samotnością spowodowaną ograniczeniem kontaktów międzyludzkich. Z drugiej strony dzieci doświadczyły – a część z nich dalej doświadcza – wielomiesięcznej nauki zdalnej i ograniczenia bezpośrednich kontaktów z grupą rówieśniczą, co wpływa na jakość kształcenia, czasem prowadzi wręcz do wykluczenia edukacyjnego, a także zakłóca proces socjalizacji.
Właśnie w tak trudnym czasie wiele osób szczególnie potrzebuje wsparcia, troski, solidarności społecznej i aktywnej pomocy. To właśnie teraz jest czas miłosierdzia. Pandemia nie tylko przyniosła zagrożenia dla życia i zdrowia, ale też zmusiła całą ludzkość do wielu ograniczeń. Z wielu rzeczy musieliśmy zrezygnować, ale jednocześnie na nowo definiowaliśmy, co jest w życiu ważne i w co warto angażować swoją energię i swoje środki. Przyłączając się do akcji Skarbonka Diakonijna możemy to doświadczenie przekuć na miłosierdzie. Możemy ograniczyć swoją konsumpcję i wesprzeć tych, którzy potrzebują pomocy.
Zebrane środki Diakonia Polska przekaże na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących – leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Będzie także kontynuować pomoc osobom dotkniętym skutkami pandemii, zwracając uwagę zarówno na ochronę zdrowia i życia, jak i dostrzegalne wykluczenie cyfrowe dzieci, rodzin i osób starszych.
Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość. Jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości. Jest wyrazem miłosierdzia.
Do pobrania:
Zobacz też: