Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Skarbonka Diakonijna

Skarbonka Diakonijna to ekumeniczna akcja kościelnych organizacji charytatywnych: Diakonii, Caritas Polska i Eleos. W Kościele Ewangelicko-Augsburskim akcja odbywa się od 1996 r. Od 2006 r. ma charakter ekumeniczny. W Kościele Rzymskokatolickim znana jest jako Jałmużna Wielkopostna, a w Kościele Prawosławnym jako Ofiara Wielkopostna.

Akcja rozpoczyna się w Środę Popielcową i trwa do Wielkanocy. W tym czasie obie Diakonie, Caritas i Eleos namawiają do rezygnowania z drobnych przyjemności i przekazywania uzyskanych w ten sposób funduszy na cele akcji – pomoc osobom potrzebującym. Środki zbierane są do specjalnie przygotowanych na dany rok kolorowych, papierowych skarbonek. Akcję można też wesprzeć przelewem bankowym:

  • za pośrednictwem usługi dotpay, jako cel należy wpisać „Skarbonka Diakonijna 2024” przejdź do usługi dotpay
  • bezpośrednio na konto:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska)
ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa
nr konta bankowego: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
tytuł przelewu: „Skarbonka Diakonijna 2024”

 

Skarbonka Diakonijna 2024

Hasło akcji brzmi „Skarbonka dobrego serca”. Zachęcamy w niej do ograniczenia w czasie pasyjnym pewnych przyjemności i złożenia zaoszczędzonych w ten sposób środków do skarbonki. To propozycja nowoczesnej formy postu. Post jest praktyką znaną od wieków. Szczególną wartość wydaje się jednak mieć właśnie współcześnie, w czasach wzrastającej konsumpcji, która powoduje nierówności i zagraża środowisku naturalnemu. To zaś przyczynia się do wykluczenia społecznego, zagrożenia bezpieczeństwa ludzi, przymusowych migracji, napięć i niepokojów. Czasowe ograniczenie codziennej konsumpcji, czyli post, który proponujemy, ma wymiar zarówno refleksyjny, jak i praktyczny. Z jednej strony zwraca uwagę na potrzebę umiaru i solidarności z potrzebującymi. Z drugiej zaś może być dla kogoś cennym darem.

– Jak czytamy w Nowym Testamencie, „więcej szczęścia jest w dawaniu niż braniu” (Dz 20,35). W akcji Skarbonka Diakonijna chcemy ukazać praktyczny wymiar tych słów. Zwracamy uwagę na ludzi w trudnej sytuacji życiowej i na potrzebę społecznej solidarności. W tym szczególnym okresie, jakim jest czas pasyjny, zachęcamy do działania na rzecz najbardziej potrzebujących bliźnich – mówi dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk.

Środki zebrane w skarbonkach trafią do Diakonii Polskiej, która przekaże je na realizację projektów na rzecz osób potrzebujących – leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, zakup leków, wsparcie projektów na rzecz osób znajdujących się w sytuacjach kryzysowych oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość. Jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości. Jest wyrazem miłosierdzia.

 

Do pobrania:

Zobacz też: