Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

O diakonii na synodzie diecezji pomorsko-wielkopolskiej

20 listopada 2024

Zespół Diakonii Polskiej na sesji synodu diecezji pomorsko-wielkopolskiej w Bydgoszczy. Od lewej: Krzysztof Bożek, Galyna Arbuz, Mateusz Jelinek, Julia Olijnyk, Agnieszka Jelinek, Wanda Falk, Ewa Wunsz i Małgorzata Weigle

 

Zespół Diakonii Polskiej wziął udział w jesiennej sesji synodu diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Synodałowie mieli okazję do zapoznania się z działalnością Diakonii Polskiej oraz wzięcia udziału w warsztatach przygotowanych przez jej pracowników.

Sesja synodu odbyła się 16 listopada w Bydgoszczy. Rozpoczęła się nabożeństwem, podczas którego kazanie wygłosił ks. Wojciech Froehlich, dyrektor Diakonii diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Podkreślał, jak ważna jest diakonia w życiu Kościoła. – Bardzo często to właśnie życie zgodne ze Słowem przemawia do ludzi o wiele bardziej niż nawet najpiękniejsze i naszpikowane teologią kazanie. Poprzez świadectwo działania trafiamy z przekazem Ewangelii do człowieka, który być może w życiu postanowił nigdy więcej nie przekroczyć progu kościoła, bo został skutecznie zniechęcony rozbieżnością pomiędzy wypowiadanym słowem a działaniem albo jego brakiem. Kościół nie może funkcjonować bez diakonii, ale podobnie jest i odwrotnie, diakonia nie byłaby w pełni ewangelicką służbą dla bliźniego, gdyby była oderwana od nauczania Chrystusa, głoszonego w Kościele – mówił kaznodzieja.

Podczas sesji synodu dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk przedstawiła działalność Diakonii, w tym projekty dotyczące pomocy uchodźcom z Ukrainy (więcej o tych projektach tutaj). Pracownicy Diakonii poprowadzili również trzy grupy dyskusyjno-warsztatowe.

Ewa Wunsz prowadziła warsztaty na temat wolontariatu. Uczestnicy dyskutowali m.in. o tym, czym jest wolontariat parafialny, jakie wartości wnosi do wspólnoty, jakie problemy może rozwiązać, jak wpływa na integrację wspólnoty czy jakie umiejętności można rozwinąć angażując się działalność wolontariacką. Prowadząca mówiła też, gdzie można szukać wsparcia finansowego na działania wolontariackie. Wymieniała w tym kontekście fundusze Unii Europejskiej, programy krajowe oraz Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Agnieszka Jelinek prowadziła warsztaty na temat możliwości pozyskiwania środków na różne działania, w tym diakonijne. Mówiła, że z samorządów lokalnych można uzyskać dofinansowanie na ochronę zabytków, działalność kulturalną, społeczną i edukacyjną, a także projekty ekologiczne. Opowiadała o możliwości pozyskania środków z Diakonii Polskiej na parafialne aktywności diakonijne. Tłumaczyła, jak napisać wniosek projektowy, jak prowadzić dokumentację finansową i merytoryczną oraz jak rozliczyć projekt.

Małgorzata Weigle prowadziła warsztaty o możliwościach działań diakonijnych w parafii. Zwróciła uwagę na konieczność rozeznania potrzeb, ocenę możliwości parafii, w tym kadrowych i infrastrukturalnych, oraz na proces rozwoju takiej działalności, w tym podział obowiązków, nawiązanie współpracy itp.

 

Fotorelacja z synodu w Bydgoszczy

 

Zdjęcia