Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Projekt pomocy uchodźcom w Słupsku

16 czerwca 2023

Kurs językowy prowadzony w Słupskim Centrum Diakonii i Dialogu (fot. PEA Słupsk)

 

Kursy języka polskiego, angielskiego i niemieckiego, warsztaty teatralno-artystyczne, zajęcia muzyczne, warsztaty kulinarne, poznawanie miasta i spotkania integracyjne – to niektóre z działań prowadzonych w ramach projektu pomocy uchodźcom z Ukrainy przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Słupsku. Projekt został wsparty przez Diakonię Polską i Diakonie Katastrophenhilfe.

Po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny w Ukrainie Diakonia Polska podjęła szereg działań na rzecz wsparcia osób dotkniętych przez działania zbrojne. Jednym z nich jest pomoc uchodźcom przebywającym na terenie Polski. W ramach współpracy z Diakonie Katastrophenhilfe, a także z innymi partnerami, wspiera m.in. parafie ewangelickie, które prowadzą programy integracyjne dla uchodźców.

Jedną z nich jest Parafia Ewangelicko-Augsburska w Słupsku. W ramach projektu „Uczymy się od siebie” parafia zorganizowała dla uchodźców z Ukrainy kursy języka polskiego (pięć grup), angielskiego i niemieckiego. Kursy te były prowadzone przez pięcioro profesjonalnych lektorów. Brali w nich udział zarówno uczniowie, studenci, jak i osoby dorosłe.

Oprócz kursów parafia organizowała dla uchodźców warsztaty teatralno-artystyczne, zajęcia muzyczne czy warsztaty kulinarne z nauką języka. Ponadto dla dzieci rodziców, którzy brali udział w kursach, prowadzone były równolegle zajęcia opiekuńcze. 11 czerwca, na zakończenie działań projektowych, uczestnicy zajęć wzięli udział w spacerze „Słupsk w pigułce”, a także w spotkaniu integracyjnym przy grillu.

Przez prowadzone zajęcia przewinęło się ok. 80 uchodźców z Ukrainy mieszkających w Słupsku i okolicach. Kursy, warsztaty i inne spotkania odbywały się w prowadzonym przez parafię Słupskim Centrum Diakonii i Dialogu, które zostało wyremontowane i wyposażone również w ramach projektu dofinansowanego przez Diakonię Polską i Diakonie Katastrophenhilfe. W pomieszczeniach tej placówki działa także Klub Aktywizacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

– Zamykamy ten projekt, ale nie zamykamy znajomości z uchodźcami z Ukrainy. Dalej jest potrzeba prowadzenia takich działań. Wielu ludzi chce się uczyć, bo wiedzą, że im to pomaga – mówi ks. Wojciech Froehlich, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Słupsku.

Diakonia Polska i Diakonie Katastrophenhilfe prowadzą razem projekt pomocy uchodźcom z Ukrainy, w ramach którego wspierają kilkadziesiąt parafii ewangelickich, które przyjęły uchodźców pod swój dach lub prowadzą dla nich programy integracyjne. Ponadto obie organizacje razem prowadzą program pomocy pieniężnej dla uchodźców z Ukrainy.

Michał Karski

 

Zobacz też:

English version of this text

 

Fotorelacja (fot. PEA Słupsk)

 

Zdjęcia