Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Chcę robić coś, co będzie użyteczne dla innych ludzi

30 września 2022

Wolontariusze zagraniczni Diakonii Polskiej 2022/23. Od lewej: Sacha i Margot z Francji, Ilya i Alice z Włoch, Sophia, Elias, Joenna i Eva z Niemiec, Filippa z Portugalii, Suzanne z Austrii oraz koordynatorka wolontariatu w Diakonii Polskiej Ewa Wunsz (fot. Michał Karski)

 

Młodzi ludzie z Austrii, Francji, Niemiec, Portugalii i Włoch rozpoczynają realizację projektów wolontariackich koordynowanych przez Diakonię Polską. Przez dziewięć miesięcy będą wspierać kilka placówek pomocowych i edukacyjnych w różnych miastach w Polsce.

Diakonia Polska od ponad dwudziestu lat koordynuje projekty wolontariatu międzynarodowego. Wysyła młodych ludzi na projekty wolontariackie za granicę, jak również gości w Polsce wolontariuszy z innych krajów. Prowadzi projekty wolontariackie w ramach unijnego programu Europejski Korpus Solidarności. Jest też członkiem międzynarodowej sieci współpracy organizacji koordynujących wolontariat międzynarodowy EDYN (Ecumenical Diaconal Year Network).

Co roku Diakonia Polska koordynuje projekty, które w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności wolontariusze zagraniczni realizują od października do czerwca w placówkach pomocowych i edukacyjnych w Polsce. W tym roku swoje projekty wolontariackie rozpoczynają młodzi ludzie z Austrii, Francji, Niemiec, Portugalii i Włoch. Będą pracować w Domu Opieki Kościoła Chrześcijan Baptystów „Nasz Dom” w Białymstoku, Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Fundacji Dzieci „Arka” w Warszawie, Fundacji Jesteśmy dla Was w Katowicach oraz szkole podstawowej w Koninie.

Od 27 do 30 września w Warszawie odbyło się seminarium wprowadzające dla wolontariuszy. Mieli oni okazję poznać się wzajemnie i porozmawiać o swoich motywacjach związanych z wolontariatem w Polsce. – Podczas mojego wolontariatu chcę robić coś, co będzie użyteczne dla innych ludzi i być może trochę zmieni czyjeś życie – mówi Alice z Mediolanu, która będzie realizowała swój projekt w Fundacji Jesteśmy dla Was. Ponadto wolontariusze zapoznali się z działalnością Diakonii Polskiej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a także zwiedzili Muzeum Warszawy i stołeczną starówkę.

Seminarium prowadziła Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej. – Bardzo się cieszę, że możemy rozpocząć kolejny projekt wolontariatu międzynarodowego – mówi. Zwraca uwagę, że ostatnie dwa lata i kryzys związany najpierw z pandemią, a później z sytuacją wojenną w Ukrainie pokazały, jak bardzo nieprzewidywalne mogą być okoliczności życia. – Tym bardziej cieszę się widząc młodych, otwartych ludzi, którzy są ciekawi świata i chcą swój czas zainwestować w działania społeczne. Mam nadzieję, że dzięki projektom wolontariackim zdobędą wiele cennych doświadczeń, a pobyt w Polsce będzie dla nich czasem, do którego chętnie będą wracać we wspomnieniach – podkreśla Ewa Wunsz.

 

Zobacz też: Wolontariat europejski

 

Projekty Międzynarodowego Wolontariatu Diakonijnego współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europejski Korpus Solidarności”