Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Śniadanie Wielkanocne w Kaliszu

1 kwietnia 2024

31 marca 2024 roku na kaliskim rynku miało miejsce wielkanocne integracyjne śniadanie. Kilkuset uczestników, świąteczna atmosfera, wspólna ekumeniczna modlitwa, pyszne jedzenie i wsparcie dla potrzebujących – to wszystko towarzyszyło temu uroczystemu spotkaniu. Inicjatywę wsparła Diakonia Polska.

W Niedzielę Wielkanocną kaliszanie spotkali się na uroczystym śniadaniu wielkanocnym. Wszyscy, którzy tego dnia dotarli na rynek, zastali nakryte stoły, a na nich wielkanocne potrawy. Nie zabrakło ciepłego żurku, białej kiełbasy, szynki, jajek, bigosu oraz wielkanocnego ciasta. Inicjatorem tego szczególnego wydarzenia była kaliska Fundacja CHOPS, a w organizację włączyła się Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu. Spotkanie miało charakter integracyjny – każdy był zaproszony do udziału, bez względu na pochodzenie, wyznanie czy pozycję społeczną. Śniadanie było jednak szczególnie ważne dla tych, którzy w tym dniu mogli czuć się samotni czy opuszczeni, co istotne było także w kontekście pomocy uchodźcom z Ukrainy i realizowanych przez Diakonię Polską projektów pomocowych.

Wstęp na wydarzenie był oczywiście wolny, a dla najbardziej potrzebujących przygotowane były pakiety żywnościowe, które można było zabrać do swojego domu. Każdy z mieszkańców – w ramach swoich możliwości – mógł też włączyć się w organizację i ofiarować spożywcze produkty, które pojawiły się na wspólnym świątecznym stole, bądź też uzupełniły wspomniane pakiety. Co więcej, po zakończeniu śniadania poczęstunek został także dostarczony przez wolontariuszy do osób, które nie mogły przybyć na kaliski rynek, a więc chorych, starszych i osób z niepełnosprawnościami. Spotkaniu towarzyszyła chrześcijańska muzyka, a Słowem Bożym i modlitewną refleksją dzielili się kaliscy duchowni różnych wyznań, w tym ks. Michał Kühn, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu.

Zorganizowanie spotkania dla ponad 500 osób było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy i współpracy wielu instytucji – wsparcie przekazane zostało zarówno ze strony miasta Kalisza i lokalnych przedsiębiorców, jak i ze strony parafii i organizacji pozarządowych. Wyjątkowe śniadanie stało się okazją, aby wspólnie świętować, dzielić się posiłkiem i cieszyć atmosferą Wielkanocy.

Włączenie się w organizację tej wielkanocnej uroczystości przez kaliską parafię ewangelicką i zrealizowanie wspólnego projektu z Diakonią Polską to kolejny przykład działań ponad podziałami, zwracający szczególną uwagę na potrzeby osób samotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Tym bardziej, że te święta to kolejna już Wielkanoc, którą z dala od swojej ojczyzny spędzają ukraińskie rodziny, często rozdzielone z najbliższymi ze względu na toczącą się wojnę.

Kaliska parafia jest jedną z luterańskich parafii w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, które od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę aktywnie włączyły się w pomoc ukraińskim uchodźcom. W Kaliszu realizowane były między innymi projekty wsparcia gotówkowego uchodźców, kurs języka polskiego czy wsparcie uchodźców w realizacji podstawowych potrzeb życiowych.

Fot. Sylwester Palimąka/FB Fundacji CHOPS

Zdjęcia