Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2012

„Podziel serce – pomnóż miłość” – XIII edycja wspólnej akcji charytatywnej

„Podziel serce – pomnóż miłość” – pod takim hasłem przebiega tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. To ekumeniczna akcja charytatywna organizowana co roku w okresie adwentu wspólnie przez katolicki Caritas, luterańską i reformowaną Diakonię oraz prawosławny Eleos.

Podczas akcji rozprowadzane są świece wigilijne. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozprowadzi ponad 13 tys. świec. Patronat honorowy nad akcją objął Rzecznik Praw Dziecka.

Dzieląc się, tylko pozornie pomniejszamy nasz stan posiadania – mówiła dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk 29 listopada podczas konferencji prasowej dotyczącej tegorocznego Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Nawiązała w ten sposób do hasła akcji „Podziel serce – pomnóż miłość”. Dyrektor Diakonii podkreśliła, że akcja ma zwrócić uwagę na szczególną wartość dzielenia się, a przez to wspierania dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji socjalnej i życiowej.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz zwrócił uwagę na ekumeniczny wymiar akcji. –

Nie ma różnic wyznaniowych jeśli chodzi o biednych ludzi. Dlatego współpracujemy z organizacjami innych wyznań – mówił.

Ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos, zachęcał do permanentnych wysiłków na rzecz pomocy bliźnim. –

Ta świeca jest symbolem. Zapalamy ją w Wigilię, ale chcemy, by paliła się przez cały rok – podkreślił.

Na konferencji prasowej obecna była również aktorka Paulina Holtz, która wspiera akcję. Opowiadała, jak stara się uczyć swoje córki pomagania ludziom w potrzebie, m.in. poprzez przekazywanie im odzieży, z której jej dzieci wyrastają. –

Ważne jest, by ta świeca była symbolem dobra, które powraca do nas. Miejmy nadzieję, że w tym roku ten podział będzie obfity – mówiła.

1 grudnia w prawosławnej Katedrze Metropolitalnej Św. Marii Magdaleny w Warszawie odbył się uroczysty koncert ekumeniczno-charytatywny z okazji inauguracji akcji. Wystąpił Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod dyrekcją Iriny Bogdanovich, który wykonał utwory sakralne trzech tradycji chrześcijańskich. Pieśni były przeplatane tekstami Janusza Korczaka, wybitnego pedagoga, którego rok jest właśnie obchodzony.

 

Więcej:

Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2012

Trwa Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom