Artur Pawłowski z Gdańska został laureatem tegorocznej Nagrody Głównej Diakonii Polskiej „Miłosierny Samarytanin”. Wyróżnienia otrzymały Marta Twardzik i Maria Wałach, zaś nagrody specjalne przyznano ks. Christophowi Ehrichtowi i bp. Marianowi Niemcowi.
Diakonia Polska już po raz ósmy przyznała swoje nagrody. Zostały one rozdane podczas uroczystej ekumenicznej XIII Gali Ubi Caritas, która odbyła się 4 października w warszawskim Teatrze Kamienica. Nagrody i wyróżnienia przyznały także rzymskokatolicki Caritas Polska, Eleos Kościoła Prawosławnego, a także – po raz pierwszy – Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
W tym roku Nagrodę Główną Diakonii Polskiej i statuetkę „Miłosierny Samarytanin” otrzymał Artur Pawłowski z Gdańska. Urodzony w 1930 r., po wojnie związał się z parafią luterańską w Gdańsku z siedzibą w Sopocie. Od wielu lat jest zaangażowany w jej działalność diakonijną, pełni funkcję przewodniczącego parafialnej Komisji Diakonijnej, na bieżąco organizuje pomoc dla najbardziej potrzebujących.
– Obecnie, już jako senior, opiekuje się innymi seniorami, prowadzi służbę odwiedzinową, przygotowuje świąteczne paczki. Dla wszystkich ma zawsze czas i chętnie służy dobrym słowem, radą oraz pomocą – w miarę swoich możliwości. Od wielu lat w sezonie letnim prowadzi „drzwi otwarte” w kościele Zbawiciela w Sopocie – mówił o laureacie w laudacji bp Ryszard Bogusz, prezes Diakonii Polskiej, który wraz z Wandą Falk, dyrektor generalną Diakonii, wręczał nagrody.
Podobnie jak w latach ubiegłych, w tym roku Diakonia Polska przyznała wyróżnienia dwóm osobom. Otrzymały je Marta Twardzik i Maria Wałach. Marta Twardzik, związana z parafią luterańską w Bielsku i diecezją cieszyńską, była długoletnią sekretarką ks. sen. Jana Szarka. Zajmowała się dystrybucją darów rzeczowych z zagranicy w latach 80., gotowaniem obiadów dla osób ubogich, organizowaniem pomocy dla chorych, seniorów i osób samotnych w parafii. Przez wiele lat prowadziła kolonie dla dzieci.
Maria Wałach przez blisko 30 lat była wolontariuszką w parafii luterańskiej w Białej. Prowadziła służbę odwiedzinową, pomagała w organizacji spotkań dla seniorów, gotując posiłki, obsługując przy stole. Ofiarna i oddana innym, wrażliwa na potrzeby bliźnich. Zarówno Marta Twardzik, jak i Maria Wałach nie mogły być obecne podczas przyznania wyróżnienia.
W tym roku Diakonia Polska przyznała również dwie nagrody specjalne. Pierwszą otrzymał ks. Christoph Ehricht z Kościoła Ewangelickiego Północnych Niemiec. To wieloletni pełnomocnik ds. diakonii w Kościele Ewangelickim Pomorza. Był pomysłodawcą trójpartnerstwa pomiędzy Greifswaldem w Niemczech, Koszalinem i Växjö w Szwecji, które zaowocowało bardzo aktywną współpracą w zakresie diakonii. Jest blisko związany z Diakonią Koszalin, którą od wielu lat wspiera w różnych projektach.
Drugą nagrodę specjalną otrzymał bp Marian Niemiec, który od wielu lat prowadził w Opolu pracę na polu społecznym i hospicyjnym. Od 11 lat jest zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie, w ramach którego działa Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”.
Więcej o nagrodzie Diakonii Polskiej tutaj
Poniżej fotorelacja z gali