Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące zmian ustaw wdrażających program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Program ten ma na celu umożliwienie rzeczywistej integracji społecznej osób z niepełnosprawnością. W konferencji otwierającej konsultacje uczestniczyła dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk.
Konferencja odbyła się 17 maja w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Caritas Polska, Diakonii Polskiej, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz inne osoby zaangażowane w sprawy związane z problematyką niepełnosprawności.
Program „Za życiem” ma zapewnić kompleksowe wsparcie dla rodzin, w których są osoby z niepełnosprawnością. Jego celem jest umożliwienie rzeczywistej i pełnej integracji społecznej tych osób oraz wsparcie psychologiczne, społeczne, funkcjonalne i ekonomiczne ich rodzin. Ponadto program przewiduje pomoc dla kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu oraz rozwój wsparcia dla matek z małoletnimi dziećmi. Projekt realizowany jest w partnerstwie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Caritas Polska. 84 proc. środków przeznaczonych na projekt pochodzi z Funduszy Europejskich.
Podczas konferencji w Warszawie mówiono o niepełnosprawności w kontekście samodzielności, rodziny, wsparcia czy mieszkalnictwa. Zwracano m.in. uwagę na konieczność wypracowania strategii działania, podkreślano, że niepełnosprawność nie jest chorobą, konieczne jest budowanie społeczeństwa otwartego na osoby z niepełnosprawnością i umożliwianie im samodzielnego funkcjonowania.
W Polsce działa kilka ośrodków diakonijnych, które wspierają osoby z niepełnosprawnością (m.in. w Piszu, Ukcie czy Wrocławiu). Ponadto przy wielu parafiach luterańskich działają stacje diakonijne i wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego.