Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Apel o pomoc dla poszkodowanych trzęsieniem ziemi

17 lutego 2023

(fot. Angelo Giordano/pixabay)

 

6 lutego południowa Turcja i północna Syria zostały dotknięte trzęsieniem ziemi, w wyniku którego zginęło ponad 41 tys. osób. Wiele osób jest zaginionych, rannych, bez dachu nad głową. Prezes Diakonii Polskiej i biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zaapelowali razem o składanie ofiar pieniężnych na rzecz pomocy osobom poszkodowanym w tym kataklizmie. Datki można przekazywać na konto Diakonii Polskiej.

„Poruszeni losem ludzi dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi, pragniemy włączyć się w ogólnoświatową akcję niesienia pomocy. Każdy przekazany dar będzie świadectwem miłości bliźniego, która przekracza geograficzne bariery. Poza niezbędną teraz koordynacją doraźnych inicjatyw lokalnych, ważne jest bowiem także długofalowe działanie, które umożliwi mieszkańcom dalsze codzienne funkcjonowanie. W tych trudnych chwilach okażmy naszą solidarność i międzyludzką troskę o drugiego człowieka” – napisali we wspólnym apelu prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec.

Autorzy apelu zwracają uwagę, że lutowe trzęsienie ziemi jest najtragiczniejszą katastrofą naturalną we współczesnej historii Turcji i Syrii. „Najpilniejsze obecnie potrzeby to zapewnienie poszkodowanym schronienia, dostępu do opieki medycznej i czystej wody, a także dostarczenie środków czystości, odzieży i pożywienia. Jest to szczególnie ważne w sytuacji ujemnych temperatur, opadów śniegu i braku możliwości powrotu ocalałych do swoich mieszkań” – czytamy w apelu.

Zebrane środki zostaną przekazane Diakonie Katastrophenhilfe, z którą Diakonia Polska od wielu lat współpracuje w sytuacjach katastrof naturalnych i humanitarnych na całym świecie – ostatnio w ramach projektów pomocy uchodźcom z Ukrainy. Diakonie Katastrophenhilfe ma odpowiednie doświadczenie i możliwości dotarcia z pomocą na tereny dotknięte tragedią.

Datki można przekazywać na poniższe konto:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP
ul. Miodowa 21
00-246 Warszawa

Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
z dopiskiem „Turcja i Syria”

 

Wsparcie można też przekazać za pośrednictwem płatności elektronicznych dotpay tutaj.

Zbiórka trwa do 30 kwietnia.

 

Czytaj: pełny tekst apelu prezesa Diakonii i biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego