Pięć europejskich organizacji ekumenicznych i charytatywnych wystosowało wspólny apel w sprawie sytuacji uchodźców i migrantów. Został on skierowany do przedstawicieli najważniejszych instytucji Unii Europejskiej przed zeszłotygodniowym spotkaniem Rady Europejskiej.
Apel został wystosowany 16 marca przez Eurodiaconię, Konferencję Kościołów Europejskich, Komisję Kościołów ds. Migrantów w Europie, ACT Alliance EU oraz EU-CORD. Jego sygnatariusze zwracają uwagę na sytuację uchodźców i migrantów przybywających do Europy. „(…) pragniemy zwrócić się do Państwa z apelem o opracowanie bardziej humanitarnych sposobów reagowania w odniesieniu do zapewniania uchodźcom ochrony, sposobów w pełni zgodnych z obowiązującymi Europę ustaleniami prawa międzynarodowego i prawami człowieka, gwarantującymi każdemu poszanowanie jego godności” – czytamy w apelu.
Autorzy apelu przekonują, że jedyną możliwością ochrony uchodźców jest stworzenie bezpiecznych korytarzy w ich podróży. „(…) wzywamy Państwa do otwarcia się na bardziej bezpieczne i jednocześnie zgodne z prawem sposoby przeprawiania się uchodźców do Europy tak, aby dbając o swoje bezpieczeństwo, nie musieli oni uciekać się do pomocy przemytników” – piszą.
W apelu postulowane jest również większe zaangażowanie w proces relokacji uchodźców, łączenie ich rodzin, zapewnienie im praw socjalnych, a także edukacji dla dzieci i młodzieży. Wyrażono również zaniepokojenie propozycjami zapisów umowy unijno-tureckiej, które umożliwiałyby odesłanie każdej osoby z niepewnym statusem pobytowym z jednego kraju do drugiego, bez wyartykułowania gwarancji ochrony uchodźców zgodnie z prawem międzynarodowym.
– Państwa europejskie nie mogą przerzucać odpowiedzialności za ochronę uchodźców na inne kraje. Muszą wziąć odpowiedzialność i się nią podzielić, a także odciążyć kraje najbardziej dotknięte obecnym kryzysem uchodźczym – Liban, Jordanię, Turcję – powiedziała Doris Peschke, sekretarz generalna Komisji Kościołów ds. Migrantów w Europie.
Czytaj pełną treść apelu (pliki pdf):