Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Chciałabym być przydatna dla innych ludzi

18 stycznia 2022

Chciałabym być przydatna dla innych ludzi

Wolontariusze zagraniczni Diakonii Polskiej 2021/22 (fot. Michał Karski)

 

Od października kilkanaścioro młodych ludzi z różnych krajów europejskich realizuje w Polsce projekty wolontariackie koordynowane przez Diakonię Polską. Wolontariusze opowiedzieli nam o swoich celach i nadziejach związanych z wolontariatem. – Chciałabym być przydatna dla innych ludzi, dowiedzieć się więcej o nich i przekazać również im swoją wiedzę – mówi jedna z wolontariuszek.

Diakonia Polska jest organizacją wysyłającą i goszczącą wolontariuszy w ramach programów Europejskiego Korpusu Solidarności. Koordynowane przez nią projekty wolontariusze realizują w Domu Opieki Kościoła Chrześcijan Baptystów „Nasz Dom” w Białymstoku, Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Fundacji Dzieci „Arka” w Warszawie, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach oraz szkole podstawowej i przedszkolu w Koninie. Ponadto w seminariach prowadzonych przez Diakonię Polską biorą również udział wolontariusze Znaków Nadziei, realizujący projekty w Stowarzyszeniu „Gaudium et Spes” w Krakowie.

Wolontariusze, którzy w październiku rozpoczęli swoje projekty opowiedzieli nam o swoich motywacjach, celach i nadziejach związanych z wolontariatem w Polsce.

 

Anna z Monachium

Mam polskie korzenie i zawsze czułam związek z Polską, jej językiem i kulturą. Nie miałam jednak dotąd okazji, by pomieszkać w Polsce przez dłuższy czas. Wybrałam więc na miejsce swojego wolontariatu Polskę, by doświadczyć, jak się żyje w Polsce i poznać Polaków.

Mam nadzieję, że przez ten rok uda mi się uczynić Polskę moim drugim domem i zbudować głębsze relacje z tym krajem i ludźmi tu mieszkającymi. Mam też, oczywiście, nadzieję, że zdobędę doświadczenie życiowe i sprawdzę, co chcę robić w przyszłości, ponieważ wciąż jestem dość młoda i to jest czas na podjęcie decyzji, kim będę. Ważne jest też dla mnie zdobycie społecznego doświadczenia.

 

Deborah z Bühl w południowo-zachodnich Niemczech

Chciałam wyjechać na wolontariat do innego kraju, aby nauczyć się nowego języka i poznać inną kulturę. A Polska jest naprawdę ciekawym i pięknym krajem, dlatego wybrałam ją na miejsce swojego projektu wolontariackiego.

Mam nadzieję, że podczas tego roku poznam lepiej polską kulturę i język, a także spotkam nowych ludzi i będę miała wiele fajnych doświadczeń, dzięki którym dowiem się więcej o sobie i innych. Bardzo lubię przebywać z dziećmi i zamierzam spędzić z nimi wiele wspaniałych chwil, mimo bariery językowej. A przede wszystkim chcę pomagać innym i uczyć ich tego, czego sama już się nauczyłam.

 

José z Cáceres w zachodniej Hiszpanii

Wybrałem na miejsce swojego projektu wolontariackiego Polskę, ponieważ wydaje mi się, że dosyć się różni od krajów południowych. A ja szukam zupełnie nowych doświadczeń.

W czasie mojego wolontariatu chcę polepszyć mój angielski, nauczyć się trochę polskiego oraz poznać tutejsze tradycje i kulturę.

 

 

 

Julianna z Berlina

Mój ojciec pochodzi z Polski. Dlatego znam już trochę ten kraj i miasto, w którym będę realizować projekt wolontariacki. Wybrałam na wolontariat Polskę, bo chciałam ją poznać naprawdę dobrze.

Mam nadzieję, że dzieci, z którymi będę pracować, polubią mnie i będziemy mieć naprawdę dobry rok. Mam też nadzieję, że w czasie mojego wolontariatu poznam wielu wspaniałych ludzi i że będzie to niezapomniane doświadczenie.

 

 

Kathrin z okolic Stuttgartu

Moja rodzina ma polskie korzenie. Oboje moi rodzice urodzili się w Polsce, gdzie ciągle mieszka moja babcia. Wybrałam więc wolontariat w Polsce, bo chciałam wzmocnić swoje więzy z miejscem pochodzenia mojej rodziny i nauczyć się lepiej polskiego, ponieważ dużo rozumiem, ale nie mówię płynnie. Po wolontariacie zamierzam zamieszkać z moją babcią, aby ją wspierać, co również jest powodem tego, że wybrałam projekt w Polsce.

Moim głównym celem jest, aby przez ten rok nauczyć się płynnie mówić po polsku. Chcę nabrać na tyle pewności w mówieniu, żebym po prostu mogła prowadzić rozmowy po polsku. Mam nadzieję, że spotkam tu wiele różnych osób, od których dużo się nauczę. Ten rok powinien też pomóc mi zorientować się, co chcę robić w przyszłości.

 

Laura z Zwickau we wschodnich Niemczech

Po ukończeniu szkoły chciałam wyjechać za granicę. Znalazłam ofertę wolontariatu w Polsce. Pojechałam tam w wakacje i spodobało mi się. Pomyślałam, że to by było miłe miejsce na wolontariat.

Podczas trwania mojego projektu wolontariackiego w Polsce chciałabym poznać nowych ludzi, nauczyć się języka i poznać polską kulturę, a także nauczyć się nowych rzeczy od ludzi, których spotkam.

 

 

 

Loïs z Orleanu w środkowej Francji

Wybrałam na miejsce swojego wolontariatu Polskę, bo nie wiem nic o tym kraju i jestem bardzo ciekawa odkrywania jego kultury i języka. Chciałam też wyjść ze swojej strefy komfortu.

W czasie mojego wolontariatu chcę poprawić swój angielski i nauczyć się polskiego. Chcę też sobie udowodnić, że jestem w stanie sama wyjechać do kraju, którego nie znam, a także zobaczyć, czy jestem zdolna poradzić sobie z zadaniami, które staną przede mną. Chciałabym być przydatna dla innych ludzi, dowiedzieć się więcej o nich i przekazać również im swoją wiedzę.

 

 

María z Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii

Wybrałam Polskę na miejsce mojego projektu wolontariackiego, ponieważ słyszałam, że to piękny kraj, którego miasta są pełne życia, a przyroda jest niesamowita. Chciałam też poćwiczyć swój angielski. Poza tym Polska znajduje się w środku Europy, dlatego jest to dobre miejsce wypadowe do innych krajów.

Podczas mojego wolontariatu chciałabym poznać nową kulturę, spróbować nauczyć się nowego języka, a także pomieszkać w mieście, które kompletnie różni się od mojego miasta rodzinnego. Chcę też cieszyć się z mojej pracy wolontariackiej z dziećmi, zobaczyć, czego mogą się nauczyć ode mnie, a czego ja od nich. Myślę, że to będzie dobre doświadczenie.

 

Milan z Mlékosrby w północnych Czechach

Wybrałem Polskę na miejsce swojego wolontariatu, bo lubię Europę środkową, kraje tego regionu, kulturę, krajobrazy, mentalność ludzi. Historia i język Polski i Czech są podobne. Chciałbym poznać Polskę i nauczyć się języka polskiego. Jestem tego ciekaw i myślę, że może mi się to przydać w pracy.

W czasie mojego wolontariatu – oprócz nauki języka i poznania kraju – chcę być pomocny tam, gdzie jest to potrzebne. Chciałbym poznać siebie w działaniu i korzystając ze swoich umiejętności uczyć dzieci, pokazywać im różnice kulturowe itp. Ponadto chcę też mieć czas, by się samemu zastanowić nad swoim życiem i swoją przyszłością.

 

Natalia z Vidreres koło Girony we wschodniej Hiszpanii

W wakacje odbyłam krótkoterminowy wolontariat we Wrocławiu i pokochałam to miasto. Dlatego wybrałam projekt wolontariacki w Polsce. Chcę lepiej poznać polską kulturę. Chcę też spotkać ludzi z różnych krajów, poprawić mój angielski i nauczyć się trochę polskiego.

Lubię pomagać ludziom, szczególnie dzieciom. Jestem nauczycielką i uwielbiam uczyć ludzi, ale też uczyć się od nich. Mam nadzieję, że podczas mojego wolontariatu w Polsce uda mi się zadomowić w tutejszym życiu, doświadczyć go i nieść pomoc ludziom.

 

 

Nelly z Berlina

W czasie mojego wolontariatu chcę poznać polską kulturą i nauczyć się języka. Chcę też poznać nowych ludzi i nawiązać nowe przyjaźnie. Mam nadzieję, że zdobędę doświadczenie oraz dam wiele radości i uśmiechu pensjonariuszom domu opieki, w którym będę wolontariuszką.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Michał Karski

 

Zobacz też: Wolontariat europejski

 

Projekty Międzynarodowego Wolontariatu Diakonijnego współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europejski Korpus Solidarności”