Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Cztery zadania Diakonii Norweskiej

2 czerwca 2011

Miłość bliźniego, tworzenie wspólnot włączających osoby wykluczone do społeczności Kościoła, troska o środowisko i tworzenie parafii ekologicznych oraz działanie na rzecz sprawiedliwości to najważniejsze priorytety działalności Diakonii Kościoła Luterańskiego Norwegii. Mogli się o tym przekonać i usłyszeć uczestnicy wyjazdu studyjnego, zorganizowanego przez biuro Diakonii Polskiej w dniach 9-12 maja 2011 r. Stroną goszczącą w Norwegii była Fundacja SOR, która jest Radą Koordynacyjną Kościoła Luterańskiego Norwegii ds. zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Podczas kilkudniowego pobytu w Oslo delegacja polska, w której składzie byli: Prezes Diakonii, bp Ryszard Bogusz, dyr. generalna Wanda Falk, Prezesi oraz Dyrektorzy Diakonii diecezjalnych, Prezes Synodu Kościoła, ks. Waldemar Pytel, miała możliwość zapoznania się z ofertą diakonijną Kościoła Luterańskiego Norwegii.

Pierwszego dnia pobytu goście z Polski spotkali się w siedzibie Fundacji SOR z jej przedstawicielem, który przedstawił założenia i misję organizacji. Państwo i Kościół Norwegii mają za zadanie zapewnić osobom z niepełnosprawnością poczucie pełnej akceptacji.

W kolejnym dniu uczestnicy wyjazdu studyjnego odwiedzili Uniwersytet Diakonhjemmet, gdzie wykładowcy uniwersyteccy przedstawili początki i rozwój pracy diakonijnej w Norwegii, a także zasady kształcenia diakonów. Początki diakonii w Norwegii sięgają 1890 r., kiedy kraj ten należał do najbiedniejszych w Europie. Obecnie Uniwersytet na kształcenie diakonów otrzymuje 75 proc. wszystkich środków od państwa. Aktualnie w Norwegii pracuje 250 ordynowanych przez biskupa diakonów, którzy są oficjalnie zatrudnieni przez Kościół Luterański.

Tego dnia uczestnicy wyjazdu spotkali się także z Biskupem Kościoła Luterańskiego, ks. Helgą Haugland Byfuglien, jej doradcą Tortill Edoy oraz z przedstawicielami Generalnego Synodu Kościoła Luterańskiego Norwegii. Biskup Haugland Byfuglien przedstawiła prezentację nt. długiego procesu, jaki przeszedł Kościół Norwegii, by umożliwić osobom z niepełnosprawnością te same warunki i możliwości, jakimi mogą cieszyć się ludzie zdrowi. Kościół Luterański Norwegii osiągnął już taki etap, że wiele osób z niepełnosprawnością może aktywnie angażować się w jego życie. Największym wyzwaniem dla Kościoła jest – wg biskup Haugland Byfuglien – głoszenie Ewangelii w sposób zrozumiały dla wszystkich i dobra komunikacja w Kościele. Wieczorem grupa polska uczestniczyła w nabożeństwie w kościele w Skarer, gdzie spotkała się z parafianami, członkami chóru, w którym śpiewa wiele osób z upośledzeniem umysłowym.

Kolejny dzień, środa 11 maja, był przeznaczony na zwiedzanie Centrum Holmenkollen, które jest ośrodkiem dziennej opieki i szkolenia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych z różnym stopniem niepełnosprawności. Centrum prowadzi także poradnictwo rodzinne. W drodze powrotnej polscy uczestnicy zwiedzili także skocznię w Holmenkollen, na której skakał Adam Małysz.

Wieczorem odbyło się nabożeństwo w Fredrikstad pod Oslo, które było dostosowane dla osób z trudnościami w nauce.

Wyjazd studyjny kierownictwa Diakonii był kolejnym tego rodzaju wyjazdem, których celem jest przede wszystkim zapoznawanie się z formami pracy diakonijnej w siostrzanych Kościołach luterańskich w Europie. Tegorocznej polskiej grupie towarzyszyła tłumaczka Marta Brudny.

ks. Jan Raszyk, Danuta Lukas