fot. Paulina Szczerbik
W ramach VIII Forum Nowej Gospodarki odbyła się dyskusja panelowa na temat ubóstwa energetycznego, w której wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej, organizacji pozarządowych i charytatywnych. Wśród panelistów znalazła się również reprezentantka Diakonii Polskiej.
Dyskusja miała miejsce 12 czerwca w Parku Naukowo-Technologicznym „Euro-Centrum” w Katowicach. Diakonię Polską i Kościół Ewangelicko-Augsburski reprezentowała Bożena Polak, członkini Rady Diakonii i Konsystorza Kościoła. Oprócz niej wśród uczestników panelu o ubóstwie energetycznym znaleźli się: ks. Tomasz Nowak, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej, Bronisław Sitek, prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, Judyta Tańczyk z Habitat for Humanity, oraz Szymon Liszka, prezes Fundacji Efektywnego Wykorzystania Energii. Moderatorem dyskusji był ks. Piotr Brząkalik.
Paneliści poruszyli problem ubóstwa energetycznego wśród rodzin defaworyzowanych. Dyskutowano o definicji ubóstwa energetycznego, badaniach nad ubóstwem energetycznym w Polsce i jego skutkami ekologicznymi. Przedstawiono rolę instytucji charytatywnych w walce z tym problemem i zastanawiano się, jak go rozwiązać.
Bożena Polak zwróciła uwagę, że rodziny wrażliwe społecznie, pozostające pod opieką różnych instytucji, stają się również ubogimi pod względem energetycznym. Mieszkają zazwyczaj w starych, nieremontowanych domach, często zawilgoconych, niezbyt dobrze ogrzanych, ze starymi, niezamykającymi się oknami. Utrata pracy oznacza brak środków do życia, a co za tym idzie brak możliwości opłat za energię elektryczną, gaz, ogrzewanie. W pierwszej kolejności ludzie rezygnują z ogrzania mieszkania, co z kolei wpływa na pogorszenie się samopoczucia i zdrowia. Diakonia Polska od lat organizuje zbiórki pieniędzy, które potem są rozdzielane dla potrzebujących z przeznaczeniem na opał, energię elektryczną, opłatę za rachunki.
Paneliści zauważyli, że ubóstwo mieszkaniowe łączy się z ubóstwem energetycznym, a to jest początkiem innych braków i niedomagań, np. zdrowotnych, finansowych. Przedstawiciel Skarbu Państwa podkreślał w swoich wypowiedziach, że bez rozwoju przemysłu energetycznego cały kraj może się znaleźć w ubóstwie energetycznym. Z kolei Habitat for Humanity stawia na budowę domów energooszczędnych. Wszyscy paneliści byli zgodni, że należy budować system pomocy rodzinom najuboższym wspierany przez państwo, a samorządy muszą działać wraz z organizacjami charytatywnymi na rzecz swoich mieszkańców.