We Wrocławiu odbyło się Doroczne Zgromadzenie Ogólne Eurodiaconii. Przez trzy dni przedstawiciele kilkudziesięciu chrześcijańskich organizacji pomocowych z wielu państw europejskich dyskutowali na temat przyszłości koncepcji socjalnej Europy w kontekście zmieniającej się sytuacji na kontynencie. Organizacją goszczącą tegoroczne Zgromadzenie była Diakonia Polska.
Zgromadzenie obradowało od 13 do 15 czerwca w Kamienicy pod Aniołami we Wrocławiu. Rozpoczęło się nabożeństwem w tamtejszym kościele luterańskim Opatrzności Bożej. Kazanie wygłosił prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz. – Dzisiaj powszechnie mówi się o braku miłości we współczesnym świecie, o egocentryzmie, o znieczulicy społecznej, o samotności wykluczonych. Co chrześcijanie mogą zrobić, by ten stan zmienić? Co możemy zrobić my sami – przedstawiciele organizacji członkowskich Eurodiaconii? Przede wszystkim możemy nieść innym nadal wiarę, nadzieję, sprawiedliwość i solidarność. Otoczyć płaszczem ochronnym biednych, samotnych i wykluczonych – mówił kaznodzieja. Pozdrowienia przekazał zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec. – Wiem, że zanim będziemy głosili potrzebującemu Dobrą Nowinę, musimy najpierw zaspokoić jego potrzeby fizyczne. Myślę jednak, że bardzo ważnym jest, aby nie zatracić tego, co najistotniejsze, a więc miłości do człowieka. Gdy będziemy pamiętali o tym, dlaczego pomagamy, to będziemy twórczymi w znajdywaniu optymalnych rozwiązań – powiedział.
Obrady otworzyła przewodnicząca zarządu Eurodiaconii Romana Bélová. Następnie działalność diakonijną w Polsce przedstawili dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk oraz dyrektor Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu ks. Robert Sitarek. Sekretarz generalna Eurodiaconii Heather Roy mówiła o głównym temacie Zgromadzenia. Zwróciła uwagę, że Europa socjalna to nie tylko kwestia prowadzonych polityk, ale również demokracji.
Główne referaty wygłosili prof. Piotr Błędowski, dyrektor Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, oraz ks. Kathy Galloway, była szefowa Iona Community i była dyrektor Christian Aid Scotland.
Temat wystąpienia prof. Błędowskiego brzmiał „Współczesna Europa wobec wyzwań społecznych”. Prelegent zwrócił uwagę na zmiany demograficzne w Europie – wzrost liczby osób powyżej 65. roku życia i jednoczesny spadek liczby ludzi młodych. To zaś wiąże się ze wzrostem wydatków na emerytury i opiekę zdrowotną oraz ograniczenie innych wydatków socjalnych. – Europa socjalna jako całość i poszczególne państwa dobrobytu nie będą mogły dążyć do zwiększenia zakresu ochrony socjalnej swoich obywateli, ale raczej będą usilnie starać się o utrzymanie jej poziomu lub o minimalizację strat – mówił. Zauważył też, że praca przestaje być źródłem bezpieczeństwa socjalnego i kończy się epoka pracy na czas nieokreślony.
Prof. Błędowski podkreślał, że w sytuacji starzenia się społeczeństw trzeba inwestować w ludzi młodych, którzy nie tylko stanowią potencjał opiekuńczy, ale też zapewniają kapitał społeczny i innowacyjność. – Mówiąc o inwestowaniu w młodych mam na myśli również finansowanie świadczeń dla imigrantów. Europa potrzebuje imigrantów. Nie tyle nawet ze względu na sytuację na rynku pracy, ale przede wszystkim w wyniku potrzeby implementacji nowych rozwiązań społecznych i gospodarczych – przekonywał prelegent. Podkreślił jednocześnie, że skuteczna polityka migracyjna wymaga partnerskiego traktowania ludności napływowej. W uniknięciu niebezpieczeństw dla Europy socjalnej, zdaniem prof. Błędowskiego, może pomóc standaryzacja świadczeń socjalnych w skali Europy oraz konsekwentna budowa społeczeństwa obywatelskiego. Nie można też zrezygnować z zasady solidarności społecznej. – To ona jest podstawą współczesnej polityki społecznej. To właśnie ta zasada nakłada na lepiej zarabiających obowiązek większej partycypacji w kosztach bezpieczeństwa społecznego – zauważył prelegent.
Temat referatu ks. Kathy Galloway brzmiał „Chleb na pustyni. Odchodzenie od strefy strategicznie zaprojektowanego cierpienia”. – Nie możemy mieć Europy socjalnej, jeśli nie będziemy świadomi, że jesteśmy szerzej powiązani ze światem – przekonywała.
Uczestnicy Zgromadzenia Eurodiaconii wzięli udział w kilkunastu warsztatach. Odbyli również wizyty studyjne, podczas których zapoznali się z działalnością Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji, Parafii Ewangelicko-Augsburskiej we Wrocławiu, Fundacji Ukraina, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, a także z projektami pomocy społecznej, realizowanymi przez miasto Wrocław. Spotkali się też z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem.
Podczas Zgromadzenia Eurodiaconia zaprezentowała swój raport za 2017 r., w którym przedstawiła swoją misję, działania, wydatki i zaangażowanie w zakresie Europejskiego Filaru Praw Socjalnych. Raport został przygotowany w dwóch wersjach: pełnej i łatwej do czytania, aby mógł być również dostępny dla osób z niepełnosprawnościami utrudniającymi czytanie skomplikowanych tekstów.
W deklaracji końcowej Dorocznego Zgromadzenia Eurodiaconii jej członkowie zwracają uwagę na rolę zaufania w życiu społecznym i jego ścisły związek z ideą socjalnej Europy. „Zaufanie znajduje się w centrum naszej tożsamości jako organizacje chrześcijańskie. Zaufanie oznacza posiadanie i pielęgnowanie wiary w ludzi, ich czyny oraz przyszłość. Zaufanie jest podstawą nadziei i przeciwieństwem strachu, nie będąc jednocześnie naiwnym czy bezkrytycznym. (…) Usługi społeczne i walka o sprawiedliwość społeczną są fundamentami zaufania” – czytamy w tekście przesłania.
Następne Doroczne Zgromadzenie Eurodiaconii odbędzie się w marcu 2019 r. w Edynburgu.
Eurodiaconia jest międzynarodową wspólnotą chrześcijańskich organizacji działających w zakresie pomocy medycznej i socjalnej oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej. Obecnie zrzesza 46 członków z 32 krajów. Jednym z nich jest Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska).
Michał Karski
Czytaj:
Zobacz też:
Fotorelacja ze Zgromadzenia (fot. Michał Karski, Eurodiaconia)