31 sierpnia 2011
Wolontariat – Służba Bliźniemu – pod takim hasłem 9 września 2011 r. w Pawilonie Europejskiego Roku Wolontariatu odbędą się debaty, warsztaty i wystawy. Organizatorem dnia są: Caritas w Polsce, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i ruch ATD Czwarty Świat.
Każdy, kto 9 września odwiedzi pawilon, będzie mógł wziąć udział min. w kursie udzielania pierwszej pomocy (
Diakonia), w warsztatach „I ty możesz zostać wolontariuszem (
Caritas Diecezji Kieleckiej), a także w śpiewaniu językiem migowym dla dzieci i młodzieży (
Caritas Diecezji Siedleckiej).
W specjalnie przygotowanej sali debat będzie można wysłuchać świadectw wolontariuszy oraz wziąć udział w interesujących dyskusjach na temat wolontariatu.
W Pawilonie będzie również miejsce na wystawy i projekcje filmów. Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii „Mój Bobrek”, przygotowanej wspólnie przez profesjonalną fotografkę i dzieci z Bytomia-Bobrku.
A dla najmłodszych przez cały dzień w przerwach klauning, czyli happening dla dzieci!
Przez cały dzień aż do wyczerpania zapasów Diakonia rozdawać będzie śląskie kołacze!
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Pawilonu Europejskiego Roku Wolontariatu 2011!
Nie zapomnijcie – Plac Defilad 9 września!
Pawilon Europejskiego Roku Wolontariatu 2011 będzie gościł w Warszawie w dniach 1-14 września 2011 roku. Zostanie ustawiony na płycie głównej przy wejściu do Pałacu Kultury i Nauki, od strony ul. Marszałkowskiej. Codziennie, przez 14 dni, warszawiacy będą mogli spotkać się i porozmawiać z dziesiątkami wolontariuszy działającymi w tak odmiennych formach wolontariatu, jak pomoc osobom niepełnosprawnym, działalność hospicyjna, ratownicza, kulturalna czy sportowa.
Organizatorem akcji jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Komisją Europejską.
PROGRAM PAWILONU – 9 WRZEŚNIA
DEBATY
10.30 – 11.00 Prezentacja działalności Centrum Wolontariatu Zielona Góra. Działalność SKC 3. Działalność PZC.
11.15 – 11.30 Świadectwo wolontariusza z Caritas
11.45 – 12.30
Prezentacja programu Stacji Opieki Caritas oraz form z nią związanych
12.45 – 13.00 Świadectwo wolontariusza z Caritas
13.15-14.00 Etyka i różne rodzaje wolontariatu przeciwko skrajnej biedzie i wykluczeniu (
ATD)
14.15-14.30 – Świadectwo wolontariusza z ATD
14.45-15.30 Jak pracować z wolontariuszamii jak szkolić wolontariuszy? (
Diakonia, goście z Centrum Misji i Ewangelizacji)
15.45 – 16.00 – Świadectwo wolontariusza z Diakonii
16.15-17.15 Czy wolontariat się opłaca?
17.30 – 18.15 Czy Chrystus był wolontariuszem? – ekumenizm w działalności pomocowej
18.30 – 19.30 – Prezentacja programu Stacji Opieki Caritas oraz form z nią związanych
Warsztaty i szkolenia
10.00-11.30 Interaktywna prezentacja Bibliotek Podwórkowych i Ruchu Tapori (zajęcia kierowane do dzieci) (ATD)
10.30-13.30 Warsztaty integracyjne połączone z poznawaniem swoich mocnych stron – dla młodzieży szkolnej (Caritas)
11.45 – 12.30 Przyspieszony kurs pierwszej pomocy (
Diakonia: wolontariusze Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy)
12.45-13.45 Śpiewanie językiem migowym dla dzieci i młodzieży (Caritas)
13.45-15.45 I ty możesz zostać wolontariuszem (ok. 30 osób), dostaną zaświadczenie o ukończeniu szkolenia – dla młodzieży szkolnej (Caritas)
16.00-17.00 Ja wolontariusz
– Centrum Wolontariatu (Caritas)
17.15 -18.00 Przyspieszony kurs pierwszej pomocy (
Diakonia: wolontariusze Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy)
18.15-19.15 Śpiewanie językiem migowym dla dzieci i młodzieży (
Caritas)
Przez cały dzień w przerwach klauning, czyli happening dla dzieci.
WYSTAWY
10.00-20.00 Wystawa fotograficzna – Powódź 2010 – służba wolontariuszy w trakcie i po powodzi (Caritas)
10.00-20.00 Wystawa fotograficznao działalnościSzkolnego Koła Caritas (Caritas)
10.00-20.00 Wystawa fotograficzna „Mój Bobrek” (zdjęcia wykonane przez dzieci z rodzin słabych socjalnie w ramach działalności streetworkerowej w Bytomiu-Bobrku) (
Diakonia)
Dodatkowe propozycje (emitowane przez cały dzień)
- Filmy o wolontariacie w Polsce i Europie (Caritas, Eleos)
- Prezentacje w Power Poincie (po 15 minut) po polsku i angielsku
- film „Joseph lInsoumis” (film dot. założyciela ATD – ojca Józefa Wrzesińskiego) lub „50 lat walki z nędzą”