Wybierz język

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Doroczna konferencja EDYN

18 grudnia 2019

Doroczna konferencja EDYN

Doroczna konferencja Ecumenical Diaconal Year Network w Strasbourgu (fot. Samuel Gerber)

W Strasbourgu odbyła się doroczna konferencja EDYN – Ecumenical Diaconal Year Network. Uczestnicy debatowali m.in. na temat strategii promocji projektów wolontariackich, rekrutacji nowych wolontariuszy czy skutecznego lobbingu w Unii Europejskiej.

Konferencja odbyła się od 2 do 6 grudnia. EDYN jest siecią chrześcijańskich organizacji koordynujących programy wolontariatu długoterminowego w różnych krajach na świecie. Realizowane projekty dają możliwość wolontariatu w społecznych instytucjach zaangażowanych w ochronę środowiska, w instytucjach edukacyjnych, socjalnych, kościelnych. Jedną z organizacji członkowskich EDYN jest Diakonia Polska. W Strasbourgu reprezentowała ją Ewa Wunsz, koordynatorka wolontariatu międzynarodowego.

Poza częścią sprawozdawczą za rok 2019, tegoroczna konferencja poświęcona była wspólnej pracy nad kilkoma zagadnieniami. Uczestnicy spotkania zastanawiali się nad nowymi strategiami dotyczącymi widoczności realizowanych projektów, efektywniejszych sposobów rekrutacji wolontariuszy, zwłaszcza osób ze specjalnymi potrzebami, czy zwiększenia zaangażowania byłych wolontariuszy w działania służące promocji idei wolontariatu.

Omawiano też możliwości lobbingu na rzecz projektów wolontariatu na poziomie Unii Europejskiej. Od kilku lat realizowane jest to przy współpracy z lobbystką Sarą Mieth oraz Network of European Voluntary Service Organisations (Siecią Europejskich Organizacji Wolontariackich – NEVSO), do której należy także sieć EDYN.

Podczas konferencji w Strasbourgu ważny był też czas nieformalnych rozmów, gdy mogliśmy się dzielić dobrymi praktykami – opowiada Ewa Wunsz.

W gronie EDYN powitano nowe organizacje partnerskie: Diakonię Łotewską oraz Norweskie Stowarzyszenie Misyjne (NMS).

Tegoroczną konferencję gościła francuska organizacja Volontariat International au Service des Autres – l’Année Diaconale (VISA), która obchodziła 60-lecie swojej działalności. – VISA jest wieloletnim partnerem Diakonii Polskiej w ramach projektów wolontariatu międzynarodowego. Gratulujemy im dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów! – mówi Ewa Wunsz.

 

Zobacz też:

Fotorelacja z konferencji EDYN w Strasbourgu (fot. Samuel Gerber)

Zdjęcia