Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Forum Diakonii

16 maja 2015

Forum Diakonii

fot. Michał Karski

W Warszawie odbyło się Forum Diakonii na temat „Teoretyczne i praktyczne spojrzenie na pracę diakonijną i politykę społeczną w Polsce. Partnerstwo z niemieckimi partnerami”.

Forum Diakonii miało miejsce 16 maja w Centrum Luterańskim w Warszawie. Zgromadziło wiele osób związanych z działalnością diakonijną w Polsce i Niemczech. Obrady rozpoczęły się krótkim rozważaniem prezesa Diakonii Polskiej bp. Ryszarda Bogusza. Następnie głos zabrała dyrektor generalna Diakonii Polskiej Wanda Falk. – Poprzez dzisiejsze Forum pragniemy zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi przyszłości naszego społeczeństwa. Jesteśmy gotowi, by w ramach naszych możliwości pomagać w znajdowaniu na nie odpowiedzi i angażować się – mówiła.

Pierwszy referat wygłosił Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Mówił o wyzwaniach społecznych w Polsce i możliwościach współpracy między państwem a Kościołami w zwalczaniu wykluczenia społecznego i zubożenia. Opowiadał o różnych programach i funduszach unijnych, z których mogą korzystać także religijne organizacje charytatywne. Podkreślił, że działania z zakresu polityki społecznej musi charakteryzować antycypacja społeczna, a nie tylko interwencja. – Wrażliwość Kościołów i związków wyznaniowych to dodatkowa kompetencja społeczna, której inni mogą im zazdrościć – zauważył. Przyznał też, że Kościoły często są w swych działaniach bardziej dynamiczne niż administracja publiczna.

O roli diakonii w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce mówił zwierzchnik tego Kościoła bp Jerzy Samiec. – Diakonia powinna być dziełem miłości do Boga i do ludzi. Jeśli zatraci element misyjny, będzie tylko pracą socjalną – stwierdził. Przypomniał przedwojenną działalność diakonis, które nie tylko pomagały potrzebującym, ale też prowadziły ewangelizację czy katechezę. – Były duchownymi w pełnym tego słowa znaczeniu – zauważył bp Samiec. Zwrócił też uwagę, że w sytuacji mniejszości religijnej diakonia pomaga wyjść ewangelikom ze swoją działalnością poza obręb parafii. Jego zdaniem są trzy filary działalności Kościoła: głoszenie ewangelii, nauczanie ewangelii i miłość bliźniego.

W kolejnej części Forum zaprezentowana została działalność Diakonii diecezjalnych. O lokalnych inicjatywach diakonijnych opowiadali: Anna Wantulok (Diakonia Diecezji Cieszyńskiej), ks. Marcin Brzóska (Diakonia Diecezji Katowickiej), ks. Roland Zagóra (Diakonia Diecezji Mazurskiej), ks. Wojciech Froehlich (Diakonia Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej), diakon Paweł Gumpert (Diakonia Diecezji Warszawskiej) oraz ks. Robert Sitarek (Diakonia Diecezji Wrocławskiej). Mówiono m.in. o domach pomocy, stacjach diakonijnych, wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego oraz różnych projektach pomocowych.

Ostatnia część Forum Diakonii była przeznaczona na wymianę doświadczeń i refleksji uczestników spotkania. Dyskusję prowadził doradca Diakonii Polskiej ks. Klaus-Dieter Kottnik. Wypowiadali się przedstawiciele instytucji diakonijnych w Polsce i w Niemczech. Mówiono o współpracy między polskimi i niemieckimi organizacjami. Poruszony został też problem profesjonalizacji działalności diakonijnej. – Doświadczenia partnerów niemieckich są dla nas bardzo przydatne – podkreślała Wanda Falk, dyrektor Diakonii Polskiej. Zwracała też uwagę na najważniejsze problemy społeczne we współczesnej Polsce: polityka senioralna, zaburzenia psychiczne, zadłużenie, pomoc uchodźcom.

Michał Karski

Poniżej fotorelacja z Forum Diakonii (fot. Michał Karski)

Zdjęcia