W Bratysławie odbyła się międzynarodowa konferencja „Okrągły stół na temat aktywnego starzenia się społeczeństwa”. Dyskusje dotyczyły m.in. pracy z osobami dotkniętymi demencją i chorobą Alzheimera.Konferencja odbyła się od 25 do 26 października. Jej organizatorami były Ewangelicka Diakonia na Słowacji, katolicki Caritas Słowacja oraz Uniwersytet Komeńskiego w Bratysławie. W konferencji wzięło udział ok. 80 osób, m.in. z Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego reprezentowała Ilona Niedoba, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Ustroniu.
Obrady otworzyli rektor Uniwersytetu Komeńskiego prof. Karol Mičieta oraz dziekan Wydziału Zarządzania tej uczelni prof. Jozef Komorník. Dyskusje podczas konferencji w głównej mierze dotyczyły ograniczeń prawnych i finansowych, wynikających nie tylko z obecnego kryzysu ekonomicznego, ale też z ciągle zmieniających się lub dostosowujących się do wymogów Unii Europejskiej przepisów. Trudności ekonomiczne, strukturalne czy inne nie powinny mieć wpływu na pracę z osobami z demencją i chorobą Alzheimera.
Przewodnim tematem konferencji były metody aktywizacji ludzi starszych, z demencją czy z chorobą Alzheimera oraz sposoby efektywnej pracy z tymi osobami. W trakcie wykładów uczestnicy mogli zobaczyć krótki film o tym, jak prowadzić terapię, aby nawiązać z nimi kontakt. Większość uczestników wyrażała pogląd, że troska o jakość pracy w pomocy społecznej, jej efektywność i wdrażanie nowych metod daje możliwość stworzenia wokół osób chorych przyjaznej atmosfery, pełnej miłości, empatii, co pozwala na lepsze przeżywanie ostatnich chwil życia podopiecznych.
Sesje popołudniowe przeznaczone były na dyskusje w grupach, gdzie prelegenci w praktyczny i interaktywny sposób przedstawili niektóre metody terapii z osobami z zaburzeniami demencją lub z chorobą Alzheimera.