W Warszawie odbyła się 14. Europejska Konferencja o Azylu na temat „Ubiegający się o ochronę w Europie – uchodźcy w Polsce, Unii Europejskiej i na zewnętrznych granicach Unii”. Wzięły w niej udział m.in. przedstawicielki Diakonii Polskiej.Konferencja odbywała się od 9 do 12 października. Została zorganizowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Diakonię Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (Diakonisches Werk der EKD) we współpracy z Polską Radą Ekumeniczną.
Celem konferencji była prezentacja polskiego systemu azylowego w związku z deklaracjami Unii Europejskiej dotyczącymi budowania wspólnej polityki azylowej w Europie. Przedstawione zostały dobre i złe przykłady przyjmowania i integracji uchodźców. Omówiono procedury azylowe, zasady abolicji i tryby postępowania uchodźczego. Debatowano także nad tematyką statusu uchodźcy oraz ochrony czasowej. Zaprezentowana została także sytuacja uchodźców na Ukrainie i Białorusi.
Uczestnicy konferencji odwiedzili instytucje i centra dla uchodźców: Urząd ds. Cudzoziemców, Ośrodek Samopomocy Uchodźców (SINTAR), Dom Dziecka, Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie, Centrum Azylowe przy Lotnisku Chopina w Warszawie oraz agencję Frontex, która prowadzi monitoring granic zewnętrznych państw członkowskich Unii Europejskiej.
W konferencji udział wzięli przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich i różnych organizacji z całej Europy, zajmujących się problematyką azylu i uchodźców. Diakonię Polską reprezentowały jej dyrektor generalna Wanda Falk oraz koordynatorka projektów Anna Darzyńska. Obecni byli też przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej: prezes abp Jeremiasz, dyrektor ks. Ireneusz Lukas i Michał Dmitruk.