O doświadczeniach polskich i niemieckich w psychiatrii dyskutowano podczas konferencji „Nowe drogi pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi”, która została zorganizowana we współpracy z Diakonią Polską.
Konferencja, w której uczestniczyło ponad 180 osób, odbyła się 20 listopada w sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Jej organizatorami byli Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Katowice i Ewangelickie Centrum Diakonijne „Słoneczna Kraina” we współpracy z Diakonią Polską.
Konferencję otworzyła dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk. Pierwsze dwa referaty wygłosił prof. Jürgen Armbruster z Evangelische Gesellschaft Stuttgart. Mówił o nowych drogach pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi od czasu ruchu reformatorskiego we Włoszech do dzisiaj oraz o zróżnicowanych świadczeniach pomocowych dla osób z zaburzeniami psychicznymi – od kliniki do usług ambulatoryjnych. O realizowanej w Diakonie Mitteldeutschland koncepcji opieki nad osobami z zaburzeniami psychicznymi opowiadała Sabine Wetzel-Kluge z Halle.
Kolejny referat wygłosiła Anna Rojewska-Nowak, która mówiła o wspomaganiu leczenia psychiatrycznego poprzez arteterapię. Ta sama prelegentka w drugiej części konferencji zaprezentowała warsztat choreoterapii. W czasie tego warsztatu, który odbył się w Ewangelickim Centrum Diakonijnym „Słoneczna Kraina”, zainteresowane osoby mogły nauczyć się nowej metody pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi, polegającej na improwizacji psychomotorycznej tańca wewnętrznego.
Konferencję o psychiatrii podsumowali doradca Diakonii Polskiej ks. Klaus-Dieter Kottnik oraz zwierzchnik luterańskiej diecezji katowickiej bp Marian Niemiec.
Zobacz też: fotorelacja z konferencji