Wybierz język

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Ks. Cornelia Füllkrug-Weitzel będzie nowym prezesem EWDE

16 czerwca 2020

Ks. Cornelia Füllkrug-Weitzel

Ks. Cornelia Füllkrug-Weitzel (fot. Brot für die Welt/Hermann Bredehorst)

 

Rada nadzorcza Ewangelickiego Dzieła Diakonii i Rozwoju w Niemczech zdecydowała, że ks. Cornelia Füllkrug-Weitzel będzie nowym prezesem tej organizacji. W ramach jej struktury działają najważniejsze organizacje diakonijne w Niemczech.

Ewangelickie Dzieło Diakonii i Rozwoju w Niemczech (Evangelische Werk für Diakonie und Entwicklung – EWDE) tworzą najważniejsze organizacje diakonijne w Niemczech: Diakonie Deutschland (Diakonia Niemiecka), Brot für die Welt i Diakonie Katastrophenhilfe. Są to jednocześnie organizacje partnerskie Diakonii Polskiej.

Przez ostatnie trzy lata prezesem zarządu EWDE był prezydent Diakonii Niemieckiej ks. Ulrich Lilie. Od 1 lipca, zgodnie z harmonogramem, jego miejsce zajmie prezydent Brot für die Welt i Diakonie Katastrophenhilfe ks. Cornelia Füllkrug-Weitzel. Rada nadzorcza EWDE powołała ją na to stanowisko 10 czerwca.

Przewodniczący rady nadzorczej bp Markus Dröge podkreślił doświadczenie i wysokie kompetencje nowej prezes w zakresie zarządzania. – Rada nadzorcza jest wdzięczna za dobrą współpracę członków zarządu zarówno między sobą, jak i z radą nadzorczą, a także za wielkie zaangażowanie, które pracownicy EWDE pokazali obecnie, w czasie pandemii COVID-19. Jesteśmy pewni, że na takiej podstawie EWDE będzie w stanie sprostać nadchodzącym wyzwaniom – powiedział.

Ks. Cornelia Füllkrug-Weitzel widzi przed EWDE nie tylko wyzwania, ale też szanse. – Pandemia COVID-19 pokazała, że przyszłość ludzi na globalnym Południu i u nas ściśle się ze sobą wiąże. Tak jak koronawirusa można pokonać jedynie w wymiarze światowym, tak samo ubóstwo, niesprawiedliwość społeczną czy skutki zmian klimatycznych można przezwyciężyć jedynie w wymiarze światowym, łącząc razem siły – przekonuje nowa prezes EWDE.