Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Mazurski wypoczynek dzieci z Białorusi

21 czerwca 2012

Pomoc dzieciom Czarnobyla

Dzieci z Białorusi wraz z opiekunkami, gospodarzami ośrodka w Sorkwitach oraz przedstawicielami Diakonii (fot. Michał Karski)

 

Jak co roku w Sorkwitach na Mazurach przez trzy tygodnie wypoczywają dzieci z Białorusi w ramach projektu „Pomoc dzieciom Czarnobyla”. Organizatorem wypoczynku jest Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przy wsparciu finansowym fundacji Glaube in der 2. Welt.

Kolonie odbywają się od 2 do 23 czerwca. Bierze w nich udział trzydzieścioro dzieci w wieku 8-14 lat, które przyjechały wraz z czterema opiekunkami z różnych miejscowości białoruskich.

Podczas wypoczynku w Sorkwitach dzieci mają zapewniony bogaty program. Codziennie biorą udział w rożnego rodzaju zajęciach: plastycznych, muzycznych, sportowych, tanecznych. – Dzieci rysują, grają w piłkę, siatkówkę, ping-ponga, a wieczorem mają dyskoteki – opowiadają białoruskie opiekunki.

Uczestnicy kolonii na Mazurach wzięli też udział w wycieczkach, m.in. do Olsztyna, Mrągowa czy Świętej Lipki. Tegoroczną atrakcją było również wspólne oglądanie meczów piłkarskich na Euro 2012. – Dzieci żywo kibicowały reprezentacji Polski. Na policzkach wymalowały sobie biało-czerwone flagi – mówi ks. Krzysztof Mutschmann, proboszcz parafii ewangelickiej w Sorkwitach.

Pomoc dzieciom Czarnobyla” jest projektem koordynowanym od 1993 r. przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, która obok wsparcia organizacyjnego przekazała również upominki dla wszystkich dzieci i opiekunek uczestniczących w koloniach. Finansowo projekt wspiera szwajcarska fundacja Glaube in der 2. Welt, zaś białoruskim partnerem w przygotowaniu wypoczynku jest Fundacja Pomoc Dzieciom Czarnobyla. W organizacji pomagają także gospodarze ośrodka w Sorkwitach – proboszcz miejscowej parafii ewangelickiej ks. Krzysztof Mutschmann oraz jego żona Hanna.

mk

 

___________________

Poniżej fotorelacja z wypoczynku białoruskich dzieci w Sorkwitach (fot. ks. Krzysztof Mutschmann, Michał Karski)

Zdjęcia