Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Migracje i eurosieroctwo

18 stycznia 2017

 

W Monachium odbyła się międzynarodowa konferencja „Europa – obca ojczyzna. Migracja i tożsamość od czasów powojennych do dziś. Wyzwania dla ewangelickich działań edukacyjnych w Kościele i Diakonii”. Kościół Ewangelicko-Augsburski reprezentowała Anna Dębicka-Eldin, która poprowadziła warsztaty na temat eurosieroctwa.

Konferencja miała miejsce od 5 do 6 grudnia w Zamku Fürstenried w Monachium. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kościołów luterańskich z kilku krajów Europy, m.in. z Austrii, Niemiec, Polski, Rumunii, Węgier czy Wielkiej Brytanii.

W programie spotkania znalazły się zarówno wykłady i dyskusje, jak też zajęcia warsztatowe, a jego celem była przede wszystkim wymiana informacji i doświadczeń związanych z procesami migracji w Europie od czasów powojennych aż do dziś. Uczestnicy konferencji rozmawiali o wyzwaniach, jakie dla Kościoła i Diakonii stanowi migracja zarobkowa, oraz zastanawiali się, w jaki sposób kwestie te poruszać w całości kościelnego nauczania. Temat omawiany był z różnych perspektyw – zarówno typowo kościelnej, jak i w odniesieniu do kwestii społecznych.

W konferencji udział wzięła Anna Dębicka-Eldin z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Zabrzu. Parafia ta jest jednym z pięciu miejsc Górnego Śląska, na terenie których od kilku już lat realizowany jest projekt Diakonii Polskiej „Pomoc dzieciom. Eurosieroty”. Anna Dębicka-Eldin poprowadziła warsztat na temat „Migracja a rodziny. Eurosieroty”. Przypomniała, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej ponad 2 mln Polaków wyjechało za granicę w poszukiwaniu pracy, pozostawiając w kraju swoje rodziny, w tym dzieci. – Szacuje się, że problem eurosieroctwa dotyczy co piątego dziecka w Polsce i tendencja ta rośnie – mówiła. Zwracała uwagę na zalety i wady emigracji zarobkowej. Z jednej strony poprawia ona sytuację ekonomiczną rodzin, z drugiej jednak osłabia więzi małżeńskie i rodzinne oraz powoduje u dzieci poczucie opuszczenia przez rodziców. – Czynnikiem, który ma najsilniejszy wpływ na osobowość i równowagę człowieka, jest jakość jego relacji z obojgiem rodziców w dzieciństwie – tłumaczyła. Brak bliskiego kontaktu z rodzicami może powodować u dzieci m.in. problemy z budowaniem relacji z rówieśnikami, pogarszanie wyników w szkole, depresje, próby samobójcze, agresję, problemy z prawem i używkami.

Uczestnicy warsztatu zwrócili uwagę na uczucia dzieci i rodziców oraz możliwości wspierania – również przez Kościoły i instytucje diakonijne – rozdzielonych rodzin. Możliwości dostrzeżono m.in. w regularnym towarzyszeniu rodzinom osłabionym negatywnymi skutkami migracji zarobkowej, w tym w kierowaniu ich członków do odpowiednich specjalistów, a także w bezpośredniej pomocy dzieciom, np. poprzez prowadzone świetlice socjoterapeutyczne czy akcje wspierające.

Spotkanie pokazało, jak istotnym tematem pozostaje obecnie kwestia migracji zarobkowej oraz problem eurosieroctwa. Dało też możliwość nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń w tym zakresie z przedstawicielami różnych Kościołów i organizacji diakonijnych z całej Europy.