Posłanka Urszula Pasławska została laureatką tegorocznej Nagrody Głównej Diakonii Polskiej „Miłosierny Samarytanin”. Wyróżnienie za 2015 r. otrzymała Aurelia Jarosz, zaś nagrody specjalne przyznano Wolfgangowi Knochowi i Günterowi Kirschbaumowi z Niemiec.
Już po raz dziewiąty Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonia Polska) przyznała swoje nagrody. Zostały one rozdane podczas uroczystej ekumenicznej XIV Gali Ubi Caritas, która odbyła się 10 października w warszawskim Teatrze Polskim. Nagrody i wyróżnienia przyznały także rzymskokatolicki Caritas Polska, Eleos Kościoła Prawosławnego oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
Tegoroczną Nagrodę Główną Diakonii Polskiej i statuetkę „Miłosierny Samarytanin” otrzymała Urszula Pasławska, członkini parafii ewangelicko-augsburskiej w Sorkwitach i posłanka na sejm, od lat zaangażowana społecznie i politycznie. Dzięki jej zaangażowaniu, poradom i konsultacjom rozwinęła się Diakonia Mazurska i stała rozpoznawalnym znakiem luteranizmu na Warmii i Mazurach, budując tym samym pozytywny wizerunek Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– Bez względu na to, jakie piastuje stanowiska, zawsze można liczyć na jej zaangażowanie i pomoc na rzecz drugiego człowieka, w szczególności na rzecz ludzi starszych, samotnych, niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie. Jej otwarta i prostolinijna postawa, pozbawiona tzw. „politycznego słodzenia” prowadzi do rzeczowych i konkretnych działań – mówił o laureatce w laudacji prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz, który wraz z dyrektor Diakonii Wandą Falk wręczał nagrody. – To nagroda dla wszystkich, którzy wspierają działalność charytatywną na Mazurach. Miłosierdzie to nie oferta, to nasz obowiązek – podkreśliła Urszula Pasławska dziękując za nagrodę.
Diakonia Polska, wzorem lat ubiegłych, przyznała też wyróżnienie. Otrzymała je Aurelia Jarosz z parafii ewangelicko-augsburskiej w Drogomyślu. Z wykształcenia jest pielęgniarką, wiele lat pracowała w Sanepidzie w Cieszynie. Od 10 lat jest wolontariuszką w Stacji diakonijnej w Drogomyślu. Lubi inicjować nowe akcje, charakteryzuje się empatią i zaangażowaniem.
Po raz kolejny Diakonia Polska przyznała również swoje nagrody specjalne. Otrzymali je Wolfgang Knoch i Günter Kirschbaum z Niemiec. Wolfgang Knoch z Bonn, zaangażowany członek Kościoła Ewangelickiego Nadrenii, w latach 80. jako jeden z pierwszych ruszył z transportami darów dla ludzi za „żelazną kurtyną”. Do dziś pielęgnuje swoje kontakty z Polską. Günter Kirschbaum z Lich od 30 lat jako wolontariusz organizował wraz z Anną Rüst transporty charytatywne dla Polski, zaopatrując parafie, stacje diakonijne i szpitale w sprzęt rehabilitacyjny i medyczny. Dziękując za nagrodę Wolfgang Knoch nawiązał do obecnego kryzysu uchodźczego. – Musimy pomagać uchodźcom. Nie chcemy być faryzeuszami, którzy tylko modlą się do dziecka – uchodźcy w Boże Narodzenie – podkreślił.
Tegoroczna Gala Ubi Caritas była też okazją do świętowania 25-lecia reaktywowania działalności Caritas Polska. Przedstawiciele Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i Eleos Kościoła Prawosławnego wspominali początki współpracy ekumenicznej z Caritas na przełomie wieków. Wanda Falk przypomniała, że pierwszym wspólnym przedsięwzięciem było Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. – W miłosierdziu jesteśmy jedno. Nie ma miłosierdzia ewangelickiego czy katolickiego – zaznaczył bp Ryszard Bogusz.
Galę Ubi Caritas zakończył koncert Natalii Niemen.
Poniżej fotorelacja z uroczystości (fot. mk)