W Berlinie otworzono siedzibę Ewangelickiego Dzieła Diakonii i Rozwoju – organizacji powstałej w wyniku fuzji trzech organizacji diakonijnych. W uroczystości wzięła udział dyrektor generalna Diakonii Polskiej Wanda Falk.
Uroczystość miała miejsce 14 marca. –
To był trudny proces, który wielokrotnie mógł zakończyć się porażką. Jednak jeżeli potrzebujemy dowodu na istnienie Boga, to właśnie to nowe dzieło jest dowodem Jego działania. Cieszymy się i jesteśmy wdzięczni za nowo powstałe centrum diakonijne – powiedział ks. Nikolaus Schneider, prezes Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD).
O połączeniu Ewangelickiej Służby Rozwoju (Evangelischer Entwicklungsdienst), Chleba dla Świata (Brot für die Welt) oraz Dzieła Diakonii (Diakonisches Werk) i powstaniu nowego Ewangelickiego Dzieła Diakonii i Rozwoju w Berlinie (Diakonisches Werk für Diakonie und Entwicklung) pisaliśmy tutaj.
Po fuzji pracownicy trzech poprzednich organizacji z Bonn, Stuttgartu i Berlina-Dahlem przenieśli się do Berlina-Mitte, tworząc centrum, w którym krajowa Diakonia niemiecka ściśle współdziała z międzynarodową Diakonią na całym świecie. –
650 pracowników organizacji diakonijnej mocno zaznacza obecność Kościoła ewangelickiego w stolicy, która zmaga się z dużymi problemami społecznymi – powiedział Christian Hanke, burmistrz dzielnicy Berlin-Mitte.
Cała infrastruktura nowej siedziby, jeszcze przed poświęceniem otrzymała specjalne wyróżnienie ze względu na swoje walory ekologiczne. Wyróżnienie stanowiło wyraz uznania za szczególnie niski bilans energetyczny budynku.
Prezydent Diakonii Niemieckiej ks. Johannes Stockmeier w swoim kazaniu powiedział, że Diakonia jest wyrazem Ewangelii, która poprzez swoją działalność wywiera coraz większy wpływ w kraju i za granicą. Także minister Ronald Profalla z Urzędu Kanclerskiego, Dirk Niebel z Ministerstwa Pomocy Rozwojowej oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Ralf Brauksiepe podkreślali modelowy charakter nowej organizacji dla niemieckiej polityki. Jednocześnie wezwali osoby odpowiedzialne za diakonię do krytycznego dialogu z politykami.
Prezydent Cornelia Füllkrug-Weitzel z Brot für die Welt (Chleb dla Świata) podziękowała osobom, które siedem lat temu wyszły z pionierską inicjatywą utworzenia nowej organizacji, zwłaszcza ówczesnemu prezydentowi Diakonii ks. Klausowu-Dieterowi Kottnikowi oraz prezesowi zarządu Ewangelickiej Służby Rozwoju Konradowi von Boninowi.
Z okazji poświęcenia siedziby nowej organizacji dyrektor generalna Diakonii Polskiej Wanda Falk przekazała na ręce prezydenta Diakonii Niemieckiej ks. Johannesa Stockmeiera obraz biegnącego anioła wykonanego przez osoby niepełnosprawne z Ewangelickiego Centrum Aktywności Lokalnej w Ustroniu. Przekazując pozdrowienia dodała, że prezent ten jest znakiem wzajemnej więzi oraz wspólnej troski o dzieło diakonii, które potrzebuje ciągłej aktywności, by śpieszyć z pomocą osobom potrzebującym wsparcia.
Na zakończenie spotkania odbyły się występy artystyczne dzieci niepełnosprawnych ze szkoły św. Szczepana w Berlinie.
Wanda Falk
____________________Fotorelacja z wydarzenia