Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Nowi wolontariusze o sobie

14 października 2024

Wolontariusze zagraniczni Diakonii Polskiej 2024/25. Od lewej: Rolandi z Gruzji, Tatiana z Luksemburga, Karla z Niemiec, Géraud z Francji i Rezi z Gruzji oraz koordynatorka wolontariatu w Diakonii Polskiej Ewa Wunsz (fot. Michał Karski)

 

– Projekt, który będę realizowała, wydaje mi się bardzo interesujący, cieszy mnie praca z osobami z niepełnosprawnością. Podczas mojego wolontariatu chcę wyjść poza swoją strefę komfortu i zdobyć nowe doświadczenia – mówi Tatiana, wolontariuszka z Luksemburga, która wraz z kilkoma innymi młodymi ludźmi z różnych krajów rozpoczyna projekt wolontariacki koordynowany przez Diakonię Polską.

Diakonia Polska już od ponad dwudziestu lat koordynuje projekty wolontariatu międzynarodowego. Wysyła młodych ludzi na projekty wolontariackie za granicę, jak również gości w Polsce wolontariuszy z innych krajów. Prowadzi projekty wolontariackie w ramach unijnego programu Europejski Korpus Solidarności. Jest też członkiem międzynarodowej sieci współpracy organizacji koordynujących wolontariat międzynarodowy EDYN (Ecumenical Diaconal Year Network).

W tym roku swoje projekty wolontariackie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności rozpoczynają młodzi ludzie z Algierii, Egiptu, Gruzji, Francji, Luksemburga, Niemiec i Turcji. Od października do czerwca będą pracować w następujących placówkach pomocowych i edukacyjnych w Polsce: Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu, Fundacja Bullerbyn w Warszawie, Fundacja Dzieci „Arka” w Warszawie, Fundacja Jesteśmy dla Was w Katowicach, Fundacja Wolna Szkoła w Warszawie oraz szkoła podstawowa w Koninie.

W Warszawie od 1 do 4 października odbyło się seminarium wprowadzające dla wolontariuszy. Mieli okazję poznać się wzajemnie, opowiedzieć o swoich krajach, a także zapoznać się z informacjami o Polsce, Warszawie, Diakonii Polskiej czy Kościele Ewangelicko-Augsburskim. Rozmawiali o stereotypach i swoich motywacjach. Otrzymali również informacje o Europejskim Korpusie Solidarności oraz o kwestiach finansowo-administracyjnych związanych z ich projektami. Ponadto zwiedzili Zamek Królewski i starówkę w Warszawie. Seminarium prowadziła Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej.

Zapytaliśmy wolontariuszy, dlaczego wybrali wolontariat w Polsce oraz jakie są ich nadzieje i cele związane z tymi projektami. Oto pierwsze odpowiedzi.

 

Géraud z Tulle (Francja)
wolontariusz w szkole podstawowej nr 1 w Koninie

Zdecydowałem się na projekt wolontariacki w Polsce, ponieważ chciałem pomieszkać w nowym kraju – szczególnie na wschodzie, gdyż uwielbiam tutejszą kulturę, krajobrazy i język. Ponadto projekt, który będę realizował, wydaje mi się bardzo ciekawy. Czegoś takiego właśnie chciałem.

Podczas wolontariatu chcę zobaczyć, jak wygląda życie zawodowe, odkryć swoje pasje, zdobyć doświadczenia i stać się dojrzałą osobą.

 

 

Karla z Itzehoe (Niemcy)
wolontariuszka w Fundacji Jesteśmy dla Was w Katowicach

Postanowiłam wybrać Polskę na miejsce mojego wolontariatu, ponieważ bardzo spodobał mi się projekt, który został mi zaprezentowany. Jako Niemka mam trochę wiedzy o Polsce, ale nigdy nie byłam w tym kraju, więc chciałam go zobaczyć. Poza tym jestem fanką języków obcych, a polski należy do rodziny języków słowiańskich, która dla mnie jest czymś nowym.

Chcę poznać nowy kraj i nową kulturę. Ale oprócz tego nie mogę się już doczekać pracy z dziećmi w świetlicy. Dotychczas nigdy nie mieszkałam bez mojej rodziny, więc to doświadczenie wolontariatu również w tym aspekcie będzie interesujące. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby nauczyć się polskiego i mam nadzieję, że będę dobrze się porozumiewała w tym języku na koniec mojego projektu.

 

Rezi z Tbilisi (Gruzja)
wolontariusz w Fundacji Wolna Szkoła

Uwielbiam Warszawę i cieszę się, że tu jestem. W ostatnim semestrze miałem okazję studiować na Uniwersytecie Warszawskim i miało to na mnie duży wpływ. Rozwinąłem swoje umiejętności, nawiązałem przyjaźnie.

Jestem pełen nadziei w związku z moim wolontariatem w Polsce. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby być pomostem łączącym różne kultury. Wykorzystam moją wiedzę nabytą na studiach europejskich i z zakresu stosunków międzynarodowych.

 

Rolandi z Tbilisi (Gruzja)
wolontariusz w Fundacji Dzieci „Arka” w Warszawie

Czytałem o Polsce w internecie, słyszałem też dobre opinie o tym kraju od przyjaciół. Postanowiłem rozwijać się w Europie i kiedy zacząłem szukać miejsca, do którego mógłbym pojechać, pamiętałem o tym, że moi przyjaciele mówili, iż Polska jest gościnna i zadbana. Poza tym lubię nowe wyzwania. Dlatego wybrałem wolontariat w Polsce.

Mam nadzieję, że dzieci i kadra placówki, w której będę wolontariuszem, polubią mnie. I że zaprzyjaźnimy się na tyle, że nawet po zakończeniu projektu będziemy utrzymywać kontakt i o sobie pamiętać. Chciałbym, abyśmy zostali dobrymi przyjaciółmi, nie tylko znajomymi.

 

Tatiana ze Schoos (Luksemburg)
wolontariuszka w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu

Wybrałam Polskę na miejsce mojego wolontariatu, ponieważ najbardziej odpowiadały mi tutejsze warunki życia. Projekt, który będę realizowała, wydaje mi się bardzo interesujący, cieszy mnie praca z osobami z niepełnosprawnością. Ponadto zainteresowało mnie to, że w placówce, gdzie będę wolontariuszką, jest też szkoła polsko-niemiecka, co będzie dla mnie nowym doświadczeniem. Wybrałam Polskę również dlatego, że dotychczas nigdy nie byłam w tym kraju i wolontariat tutaj także pod tym względem będzie dla mnie kompletnie nowym doświadczeniem.

Podczas mojego wolontariatu chcę wyjść poza swoją strefę komfortu i zdobyć nowe doświadczenia. Nie mogę się doczekać tego wszystkiego co się wydarzy i nauki nowego języka. Mam też nadzieję, że ten wolontariat pomoże mi stać się bardziej samodzielną oraz rozwinąć się osobiście i zawodowo. Jestem podekscytowana tym rozwojem, który mnie tu czeka.

 

Tekst i zdjęcia:
Michał Karski

 

Zobacz też: Wolontariat europejski