Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Podróż studyjna do Stuttgartu

9 maja 2018

podróż studyjna

Przedstawiciele Diakonii Polskiej, powiatu cieszyńskiego, placówek opiekuńczo-wychowawczych w tym powiecie oraz Evangelische Gesellschaft w Stuttgarcie (fot. Annette Kosakowski)

 

Na zaproszenie organizacji Evangelische Gesellschaft w Stuttgarcie gościła grupa przedstawicieli Diakonii Polskiej, powiatu cieszyńskiego i placówek opiekuńczo-wychowawczych w tym powiecie. Delegacja zapoznała się z działalnością szeregu instytucji rządowych i pozarządowych, oferujących pomoc socjalną i prowadzących działalność pedagogiczną.

Podróż studyjna do Stuttgartu odbyła się od 18 do 20 kwietnia. Wzięli w niej udział dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk, dyrektor Diakonii diecezji cieszyńskiej ks. Marek Londzin, wicestarosta powiatu cieszyńskiego Maria Cieślar, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie Agnieszka Baszczyńska, dyrektor domu dziecka w Cieszynie i Dzięgielowie Kazimiera Habarta, dyrektor domu dziecka w Międzyświeciu Małgorzata Ratajczak oraz członek zarządu Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych „Tęczowa Przystań” Janusz Morawiec.

Uczestnicy podróży spotkali się z prezesem zarządu Evangelische Gesellschaft ks. Heinzem Gerstlauerem. Zapoznali się z koncepcją, strukturą i działalnością tej organizacji. Mieli też możliwość przyjrzenia się bliżej jej placówkom i projektom: Flattichhaus i jego interaktywnej terapii systemowej, skupionej na pracy z rodzicami, Domowi Życiowej Szansy (Haus der Lebenschance), w którym pomaga się zdobyć wykształcenie młodzieży w trudnej sytuacji życiowej, a także projektowi „Aufwind”, który wspiera dzieci z rodzin obciążonych chorobami psychicznymi. Zapoznali się też z prowadzonym przez Caritas Stuttgart projektem „Pro Kids”, który wspiera dzieci z rodzin obciążonych chorobami psychicznymi lub uzależnieniami.

Ponadto polska grupa odwiedziła dzielnicę Mitte, gdzie oglądała infrastrukturę socjalną, poznała działalność dzielnicowego domu spotkań i centrum pomocy rodzinom oraz pracę pedagogiczną, wspierającą rodziny w wychowaniu dzieci. Złożyła również wizytę w stuttgarckim Urzędzie ds. Młodzieży (Jugendamt), gdzie poznała jego zadania oraz relacje między publicznymi a niezależnymi organizacjami pomocy młodzieży.

 

Zobacz też: Evangelische Gesellschaft

 

Fotorelacja z podróży studyjnej (fot. Annette Kosakowski)

Zdjęcia