Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Pomoc dla Centrum Zdrowia Dziecka

2 marca 2021

25 lutego 2021 Dyrektor Generalna Wanda Falk oraz Diakon Halina Radacz w ramach projektu Diakonii Polskiej „Pomoc dla Centrum Zdrowia Dziecka” spotkały się z Dyrektorem placówki, dr. n. med. Markiem Migdałem. Podczas spotkania nastąpiło oficjalne przekazanie środków ochrony osobistej oraz sprzętu elektronicznego, zakupionego w ramach międzynarodowej współpracy.

Do szpitala przekazanych zostało 400 sztuk kombinezonów medycznych w różnych rozmiarach, 500 sztuk maseczek FFP2, 100 opakowań rękawiczek nitrylowych oraz 100 par ochraniaczy na obuwie. Zakupiono także specjalistyczny kardiomonitor oraz dwa specjalistyczne pulsoksymetry. Łączna wartość przekazanego sprzętu to ponad 70 tysięcy złotych.

Współpraca z niemieckimi partnerami

Diakonia Polska przeprowadziła projekt pomocy na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka we współpracy z partnerami niemieckimi. Na terenie Niemiec apel o składanie ofiar wystosowały przedstawicielki kierownictwa Evangelische Frauen in Deustschland. W imieniu organizacji osobiście zaangażowały się ks. Angelika Weigt-Blätgen i ks. Sylvia Hersche, z kolei z ramienia Evangelische Frauenhilfe – Margot Papenheim, referentka ekumeniczna. Prezes Annette Kurschus, w ramach zarządu Ewangelickiego Kościoła w Niemczech odpowiedzialna za kontakty z Polską, zainicjowała zbiórkę na rzecz akcji „Kirchen helfen Kirchen”, prowadzonej w ramach Brot für die Welt. Swój wkład wniosły również Frauenarbeit Gustav-Adolf-Werk, Diakonisches Werk Berlin-Brandenburg-Schlesische Oberlausitz, Evangelische Frauenhilfe in Westfalen oraz darczyńcy indywidualni.

Projekt polsko-niemiecki

Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” jest upamiętnieniem dzieci, które straciły życie podczas II wojny światowej. Aktualnie jest największą i najnowocześniejszą placówką pediatryczną w Polsce. Fundusze na jego budowę pozyskiwano zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zaangażowane były również Kościoły ewangelickie z Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Po zjednoczeniu Niemiec pomoc zaoferowały także połączone wschodnie i zachodnie organizacje kobiece.

Polsko-niemiecki projekt nie opierał się tylko na pomocy materialnej, ale również na pracy wolontariuszy. Zainicjowany został w 1976 roku. Od 1987 do 2015 roku grupy ewangelickich kobiet każdego roku przyjeżdżały do Warszawy na dwutygodniowe pobyty. Pomagały w kuchni i w ogrodzie, w utrzymywaniu czystości i w opiece nad małymi pacjentami. Równolegle organizowały zbiórki w swoich parafiach i organizacjach na zakup sprzętu i wyposażenia dla szpitala.

Organizacje niemieckie oraz indywidualni darczyńcy zdecydowali się wspomóc Centrum także w sytuacji epidemii. Diakonia Polska opracowała dokumentację projektową i z pozyskanych funduszy zakupiła niezbędny sprzęt. Podjęte działania wpisały się w ideę propagowania postawy wzajemnego poznawania się, współpracy i pojednania między narodami. Tym bardziej, że osoby które miały okazję odwiedzić Polskę osobiście, do dziś wspominają swoje pobyty w Centrum Zdrowia Dziecka. Zgodnie podkreślają, że dobro pacjentów cały czas leży im na sercu. W roku 2020 Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce przyznał przedstawicielkom Evangelische Frauen in Deustschland Nagrodę Kościoła im. Anny Wazówny. Z uwagi na pandemię koronawirusa nagrodę wręczono podczas sesji Synodu Kościoła na platformie ZOOM, 21 listopada 2020 roku.

Przekazanie darowizny

Spotkanie Dyrektor Wandy Falk oraz Diakon Haliny Radacz, która przez wiele lat koordynowała polsko-niemiecki projekt wolontariatu z ramienia Synodalnej Komisji ds. Kobiet, z dyrektorem Markiem Migdałem było okazją nie tylko do oficjalnego przekazania sprzętu do placówki, ale także do rozmowy na temat aktualnych wyzwań socjalnych w Polsce. Nawiązano do osiągnięć współczesnej medycyny w ratowaniu dzieci i młodzieży. Odwołano się także do wymiany doświadczeń w zakresie współpracy międzynarodowej. „Cieszymy się, że poprzez przekazany sprzęt możemy aktywnie włączyć się w funkcjonowanie Szpitala. Pragniemy wesprzeć leczenie dzieci, które ze względu na zagrożenie zdrowia i życia znalazły się pod opieką Państwa Instytutu. Wierzymy, że międzyludzka solidarność i dar serca staną się widocznym świadectwem wzajemnej troski i pozwolą dotrzeć z pomocą do kolejnych małych pacjentów. Dziękujemy tym wszystkim, dzięki ofiarności których przeprowadzenie tego ważnego projektu stało się możliwe” – napisała w swoim pozdrowieniu Dyrektor Wanda Falk.

 

Podziękowanie dla Diakonii Polskiej w imieniu Centrum Zdrowia Dziecka tutaj

Zachęcamy także do odwiedzenia strony polsko-niemieckiego projektu dostępnej tutaj

 

Zdjęcia