Diakonia Polska, we współpracy z kapelanami Straży Granicznej, Ewangelickim Stowarzyszeniem Betel i Stowarzyszeniem „Łączy nas granica”, po raz kolejny przekazała pomoc humanitarną dla migrantów i uchodźców przekraczających granicę polsko-białoruską.
Diakonia Polska wspiera migrantów i uchodźców od ponad dwóch lat. Swoją pomoc kieruje zarówno do tych, którzy przekraczają granicę polsko-białoruską, jak i do tych, którzy uciekają przed wojną w Ukrainie.
Po rozpoczęciu kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej w 2021 r. Diakonia Polska kilka razy, we współpracy z biurem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Strażą Graniczną, przekazała pomoc rzeczową dla migrantów i uchodźców. Niestety, kryzys na tej granicy trwa, a ludzie, którzy ją przekraczają, często potrzebują natychmiastowego wsparcia.
W ostatnich miesiącach Diakonia przekazała kolejną partię pomocy o łącznej wartości ponad 187 tys. zł. Z jednej strony wsparcie otrzymały osoby przebywające w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Przekazano dla nich artykuły spożywcze, odzież i obuwie, materace i pościel, środki higieniczne i czyszczące, drobny sprzęt AGD, a także artykuły sportowe do spędzania wolnego czasu. Ponadto w ośrodku w Kętrzynie, dzięki wsparciu Diakonii Polskiej, przygotowano pomieszczenie, w którym migranci i uchodźcy mogą skorzystać z pomocy psychologa. W ośrodku tym przebywa ponad stu mężczyzn. Często posiadają tylko jeden komplet odzieży, niedostosowanej do zmieniających się warunków pogodowych.
Oprócz wsparcia osób przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców, Diakonia Polska przekazała również fundusze na zakup 300 pakietów pierwszej pomocy oraz 100 kurtek zimowych dla ujawnionych i zatrzymanych migrantów i uchodźców na terenie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Osoby przekraczające w sposób nieuregulowany granicę często są zziębnięte i przemoczone. Potrzebują pilnej pomocy. Pakiet, który otrzymują, zawiera żywność energetyczną, folię termiczną, ocieplacz chemiczny do rąk, opatrunki, wodę itp.
– Bez względu na to, jak te osoby znalazły się na terenie Polski, pomoc humanitarna im się należy i jest konieczna z naszej strony. Cieszę się, że pełnomocnik ds. ochrony praw człowieka w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej to rozumie i zwraca na to uwagę – podkreśla ks. Marcin Pysz, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Piszu, ewangelicki kapelan Straży Granicznej i prezes Ewangelickiego Stowarzyszenia Betel.
Pomoc dla uchodźców i migrantów została przekazana przez Diakonię Polską we współpracy z ewangelickimi kapelanami Straży Granicznej – ks. Kornelem Undasem i ks. Marcinem Pyszem, Ewangelickim Stowarzyszeniem Betel w Piszu, a także Stowarzyszeniem „Łączy nas granica”, prowadzonym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Ewangelickie Stowarzyszenie Betel, prowadzone przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Piszu, koordynowało przygotowanie i przekazanie pakietów pomocowych dla migrantów i uchodźców, a także przekazanie pomocy dla ośrodka dla cudzoziemców w Kętrzynie. – Ta akcja ma dla nas bardzo duże znaczenie. W przygotowanie pakietów zaangażowało się wolontariacko wielu parafian. Akcja będzie kontynuowana. Planujemy przygotowanie 500 pakietów pomocowych dla migrantów i uchodźców – mówi ks. Pysz.
Przekazanie pomocy dla uchodźców i migrantów nie byłoby możliwe bez wsparcia darczyńców.
mk