Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Pomoc uchodźcom w Niemczech

15 lutego 2016

uchodźców

Uczestnicy podróży studyjnej: ks. Klaus-Dieter Kottnik, ks. Wolfgang Iskraut, Ewa Śliwka, ks. Robert Sitarek, Magdalena Netter, Anna Hopfer-Wola, Wanda Falk, bp Jerzy Samiec, Barbara Eschen, dk. Paweł Gumpert, Dorota Niemiec, Susanne Weller (fot. DWBO)

 

Delegacja Diakonii Polskiej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego odbyła podróż studyjną do Niemiec, której celem było zapoznanie się z działalnością tamtejszych Kościołów ewangelickich na rzecz uchodźców.

Wizyta miała miejsce od 18 do 20 stycznia. W skład polskiej delegacji weszli m.in. dyrektor Diakonii Polskiej Wanda Falk, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Jerzy Samiec, a także przedstawiciele diakonii parafialnych i diecezjalnych zainteresowani tematem pomocy uchodźcom. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z pracą z uchodźcami, prowadzoną przez Kościół ewangelicki oraz Dzieło Diakonii Berlina Brandenburgii i śląskich Górnych Łużyc m.in. w Berlinie i Frankfurcie nad Odrą.

W Berlinie poznali m.in. projekty „Kościół uchodźców” oraz „Matki dzielnicy”. „Kościół uchodźców” jest prowadzony wspólnie przez Kościół ewangelicki, Diakonię oraz organizacje współpracujące z tymi instytucjami i samorządem terytorialnym. W ramach tego projektu organizowane są spotkania z uchodźcami i dla uchodźców o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i duchowym. W kościele uchodźcy mogą skorzystać z pomocy lekarzy, doradców rodzinnych oraz specjalistów z zakresu niemieckiego prawa socjalnego i azylowego.

Projekt „Matki dzielnicy” ma na celu wyszkolenie kobiet – matek rodzin o pochodzeniu migracyjnym – na asystentki rodziny. Po zdanym egzaminie kobiety otrzymują czerwony szal i tytuł „Matka dzielnicy”. Zdobytą na szkoleniu wiedzę przekazują dalej w swoim środowisku. Wspierają rozwój dzieci z rodzin uchodźców, ułatwiają kontakty w szkołach i przedszkolach, pomagają w załatwianiu spraw w urzędach, w kontaktach z opieką medyczną, zachęcają do nauki języków, działają na rzecz włączenia tych rodzin w życie dzielnicy, zachęcają dorosłych do dalszej nauki, pomagają w rozwijaniu różnych umiejętności.

Uczestnicy wyjazdu mieli też możliwość rozmowy wolontariuszami, którzy założyli powitalno-pomocową sieć wsparcia społecznego na rzecz uchodźców w dzielnicy Berlina – Karlhorst. Zadaniem tej sieci jest informowanie mieszkańców dzielnicy o sytuacji uchodźców, dyskutowanie o pojawiających się w związku z tym wyzwaniach oraz nawiązywanie sieci kontaktów w celu aktywnego zaangażowania się mieszkańców w pomoc na rzecz uchodźców.

Ostatniego dnia podróży polska delegacja spotkała się w ewangelickim domu parafialnym we Frankfurcie nad Odrą z osobami zaangażowanymi w pomoc uchodźcom, którzy skierowani zostali do ośrodków dla uchodźców znajdujących się w tym mieście. Pomoc jest tu kierowana zarówno do osób, które mają zalegalizowany pobyt, jak i do tych, którym odmówiono statusu uchodźcy.

Podczas wszystkich spotkań podkreślano, że pomoc uchodźcom nie byłaby możliwa bez zaangażowania wolontariuszy. Kościół pełni istotną rolę w działaniach na rzecz uchodźców oraz w dialogu w ich sprawie. Jest inicjatorem i katalizatorem działań, naturalnym miejscem spotkania ludzi o różnych poglądach, przyczynia się do wzajemnego poznawania, zrozumienia i przełamywania stereotypów.

źródło: luteranie.pl

 

Więcej na temat podróży studyjnej tutaj