Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Pomoc uchodźcom w Sycowie

8 lipca 2024

Kurs kroju i szycia dla uchodźczyń z Ukrainy

 

Kurs kroju i szycia, letni wypoczynek nad morzem oraz kurs języka polskiego to trzy projekty na rzecz uchodźców z Ukrainy zrealizowane w ostatnim czasie we współpracy Diakonii Polskiej i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sycowie.

W ramach współpracy z Diakonią Polską Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sycowie realizuje kilka projektów wsparcia uchodźców z Ukrainy.

Od listopada do czerwca trwał kurs kroju i szycia, w którym wzięło udział szesnaście uchodźczyń w Ukrainy. Uczestniczki w dwóch grupach dwa razy w tygodniu uczyły się szyć poduszki, proste bluzki, spódnice czy sukienki. Zajęcia prowadziła mistrzyni krawiecka Dorota Chwalisz z Sycowa. Na potrzeby kursu zakupiono podręczniki „Proste i modne szycie”, a także tkaniny i dodatki krawieckie. Dzięki tym zajęciom uczestniczki zdobyły nowe umiejętności. Ale kurs ten miał też inny wymiar – terapeutyczny. Uchodźczynie mogły się bowiem spotkać, porozmawiać, zrelaksować. To bardzo ważne dla osób, które muszą się mierzyć ze stresem związanym z wojną i koniecznością opuszczenia swoich domów.

Podobny walor miał też inny projekt zrealizowany we współpracy Diakonii Polskiej i parafii ewangelickiej w Sycowie – wypoczynek letni nad Bałtykiem. 35 uchodźców z Ukrainy – dzieci i dorosłych – przez osiem ostatnich dni czerwca wypoczywało w nadmorskiej miejscowości Ostrowo. Uczestnicy tego turnusu mieli też okazję wziąć udział w wycieczce do Gdańska, gdzie zwiedzili Dwór Artusa.

Ponadto we współpracy Diakonii Polskiej i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Sycowie zorganizowano kursy języka polskiego, w których wzięło udział 26 uchodźców z Ukrainy. Ten projekt zrealizowano w ramach programu wsparcia uchodźców na rynku pracy, prowadzonego przez Diakonię Polską w partnerstwie z Diakonie Katastrophenhilfe i przy wsparciu finansowym Niemieckiej Pomocy Humanitarnej MSZ Niemiec.

 

Zobacz też: jak Diakonia Polska pomaga Ukrainie