Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Pomóżmy poszkodowanym przez tsunami

6 stycznia 2019

tsunami w Indonezji

Zniszczenia po tsunami w Indonezji (fot. Indonesian National Armed Forces)

 

Przedstawiciele Diakonii Polskiej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce apelują o składanie ofiar na rzecz osób poszkodowanych przez tsunami w Indonezji. W wyniku kataklizmu zginęło ponad 400 osób, zaś 16 tys. straciło dach nad głową.

W sobotę przed świętami Bożego Narodzenia w wybrzeża indonezyjskich wysp Jawa i Sumatra uderzyła fala tsunami. Zginęło ponad 400 osób, zaś tysiące zostało rannych lub straciło dach nad głową. W miejscu katastrofy brakuje środków czystości, odzieży, pożywienia.

W związku z tym kataklizmem prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec wystosowali wspólny apel o pomoc dla osób poszkodowanych przez tsunami. „Poruszeni losem ludzi dotkniętych skutkami katastrofy apelujemy o składanie ofiar na rzecz pomocy poszkodowanym w wyniku tsunami w Indonezji. W tych trudnych chwilach okażmy solidarność z naszymi bliźnimi, których dotknęło nieszczęście tego kataklizmu. Każde, nawet najmniejsze wsparcie, może się przyczynić do poprawy trudnej sytuacji poszkodowanych. Niech będzie to świadectwo dzielenia się miłością, która przekracza bariery kulturowe i geograficzne” – czytamy w tekście apelu.

Datki można wpłacać na konto Diakonii Polskiej, która za pośrednictwem Diakonii Niemieckiej przekaże zebrane środki poszkodowanym.

Poniżej pełny tekst apelu i numer konta.

 _______________

„POMOC POSZKODOWANYM PODCZAS TSUNAMI W INDONEZJI”

Prośba o składanie ofiar na rzecz osób poszkodowanych w tsunami w Indonezji

W przedświąteczną sobotę 22 grudnia, w godzinach wieczornych lokalnego czasu, w wybrzeża indonezyjskich wysp Jawa i Sumatra uderzyła fala tsunami. Katastrofę spowodował wybuch podwodnego wulkanu Krakatau w Cieśninie Sudańskiej, jednego z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Zginęło co najmniej 428 osób, blisko 1500 zostało rannych, kilkaset uznano za zaginione. Szacuje się, że tsunami pozbawiło dachu nad głową ponad 16 tys. ludzi, zniszczyło 882 domy, 73 hotele i 430 łodzi. W dalszym ciągu, z powodu zniszczonych dróg i mostów, nie można dostać się do niektórych dotkniętych kataklizmem regionów, a postępujące osuwanie się dna morskiego grozi kolejnymi uderzeniami fal.

Najpilniejszymi potrzebami obecnie jest zapewnienie poszkodowanym dachu na głową, środków czystości, odzieży i pożywienia, a także ewakuowanie ludności z terenów zagrożonych.

Poruszeni losem ludzi dotkniętych skutkami katastrofy apelujemy o składanie ofiar na rzecz pomocy poszkodowanym w wyniku tsunami w Indonezji. W tych trudnych chwilach okażmy solidarność z naszymi bliźnimi, których dotknęło nieszczęście tego kataklizmu. Każde, nawet najmniejsze wsparcie, może się przyczynić do poprawy trudnej sytuacji poszkodowanych. Niech będzie to świadectwo dzielenia się miłością, która przekracza bariery kulturowe i geograficzne.

Ofiary pieniężne można przekazywać do dnia 31 stycznia 2019 roku przez parafie ewangelickie lub indywidualnie na konto Diakonii Polskiej:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska)
ul. Miodowa 21
00-246 Warszawa
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
Z dopiskiem: „Pomoc dla Indonezji”

Zebrane środki zostaną przekazane potrzebującym za pośrednictwem Diakonii Niemieckiej.

Z chrześcijańskim pozdrowieniem

Biskup Jerzy Samiec
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

Biskup Ryszard Bogusz
Prezes Diakonii Polskiej

Warszawa, 06.01.2019 roku

 

Pobierz: tekst apelu z podpisami biskupów