W Gdańsku wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Opieki „Serenus”. Placówkę buduje Fundacja Laurentius, której fundatorem jest Diakonia Neuendettelsau z Bawarii.
Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego odbyła się 5 października. „Powstawanie kolejnych profesjonalnych ośrodków opiekuńczych, takich jak ten w Gdańsku, jest w Polsce szczególnie istotne. Cieszymy się, że placówka będzie prowadzona pod znakiem Diakonii, a poza opieką medyczną i pielęgniarską, przyjaznym środowiskiem i serdecznymi opiekunami, istotne będą również takie płaszczyzny wsparcia, jak opieka duszpasterska czy [troska o] psychiczny i duchowy dobrostan człowieka. Połączenie tych elementów służby w jedno stanowi znak rozpoznawczy Diakonii” – napisali we wspólnych pozdrowieniach dyrektor generalna Diakonii Polskiej Wanda Falk i prezes Diakonii Polskiej bp Ryszard Bogusz, którzy wraz z dyrektorem Diakonii Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej ks. Wojciechem Froehlichem byli obecni na uroczystości w Gdańsku.
Diakonia Neuendettelsau działa już ponad 160 lat. Obecnie posiada blisko 200 placówek i jest największym diakonijnym pracodawcą w Bawarii. Prowadzi ośrodki dla seniorów, szkoły, przedszkola, szpitale, a także szkolenia. Od lat 90. XX w. zintensyfikowała kontakty międzynarodowe, szczególnie angażując się w Hiszpanii, Polsce i Rumunii. W wyniku współpracy z Diakonią Mazurską w 2002 r. założyła w Polsce Fundację Laurentius, która w Olsztynie prowadzi Dom Opieki i Dom Pomocy Społecznej „Laurentius” oraz Dzienny Dom Senior-Wigor „Laurentius”, zaś w Katowicach placówkę „Senior Residence”.
Centrum Opieki „Serenus” w Gdańsku to kolejny ośrodek fundacji i Diakonii Neuendettelsau w Polsce. Będzie świadczył całodobową opiekę dla osób starszych oraz osób cierpiących na demencję starczą i chorobę Alzheimera. Jego otwarcie planowane jest na 2019 r. „Wspólny polsko-niemiecki budynek jest znakiem wzmacniania dobrego sąsiedztwa i przykładem dobrej praktyki w sektorze socjalno-diakonijnym, w tym zakresie odpowiedzialności wobec bliźnich w potrzebie, realizowanej bez względu na wyznanie, pochodzenie i pozycję społeczną i z uwagą kierowaną na biblijne przesłanie: »Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście«” – napisali w swych pozdrowieniach Wanda Falk i bp Ryszard Bogusz.
Zobacz też: