Pandemia COVID-19 przyczynia się nie tylko do bezpośredniego zagrożenia zdrowia, ale też ma wpływ na życie gospodarcze i społeczne. Eurodiaconia ogłosiła rekomendacje działań, które Unia Europejska i jej państwa członkowskie powinny podjąć, aby chronić osoby najbardziej narażone na negatywne skutki pandemii.
Dokument „Ochrona najsłabszych – wsparcie naszych ludzi” Eurodiaconia ogłosiła 24 marca. Zwraca w nim uwagę na luki w działaniach Unii Europejskiej i jej państw członkowskich w związku z pandemią koronawirusa. Pod presją – zdaniem autorów dokumentu – są usługi socjalne oraz najsłabsi członkowie społeczeństw.
Wśród wyzwań w zakresie usług socjalnych wymieniono m.in. brak sprzętu ochronnego dla pracowników oraz malejącą liczbę personelu i wolontariuszy. „Obecnie usługi socjalne i opieka zdrowotna mają kluczową rolę do odegrania, ich bezpieczeństwo ekonomiczne musi być zagwarantowane” – czytamy w dokumencie. Przeciwdziałanie bezrobociu nie może się ograniczać jedynie do wsparcia przedsiębiorstw, ale musi też zapewnić system zasiłków. Ponieważ nie wszystkie konsekwencje społeczne pandemii będą od razu widoczne, dlatego ważna jest inwestycja w edukację, szkolenia, pomoc społeczną i opiekę zdrowotną.
Eurodiaconia zwraca też uwagę na grupy szczególnie narażone na negatywne efekty pandemii: osoby w kryzysie bezdomności, zadłużone, migranci i uchodźcy, dzieci doświadczające ubóstwa i wykluczenia społecznego, Romowie, osoby zagrożone bezrobociem.
W dokumencie Eurodiaconia przedstawiła 18 zaleceń, które mają pomóc w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pandemii. Rekomenduje Unii Europejskiej, jej instytucjom i państwom członkowskim:
„Eurodiaconia i jej organizacje członkowskie są gotowe do współpracy z Komisją Europejską i innymi instytucjami w zakresie łagodzenia – na tyle, na ile to możliwe – społecznych i ekonomicznych następstw pandemii COVID-19” – zadeklarowano w dokumencie.
Eurodiaconia jest międzynarodową wspólnotą chrześcijańskich organizacji działających w zakresie pomocy socjalnej i medycznej oraz na rzecz sprawiedliwości społecznej. Obecnie zrzesza 51 członków z 32 krajów. Jednym z nich jest Diakonia Polska.
mk