Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Ruszyło Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

27 listopada 2011

 

Podarujmy dzieciom czas

fot. Michał Karski

„Podarujmy dzieciom czas” – pod takim hasłem przebiegać będzie tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom – ekumeniczna akcja charytatywna, organizowana wspólnie przez katolicki Caritas, luterańską Diakonię, reformowaną Diakonię oraz prawosławny Eleos. –

Wigilijne Dzieło przekracza bariery wyznaniowe i wskazuje nam drogę do współpracy charytatywnej – mówi Wanda Falk, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Podczas akcji rozprowadzane będą świece wigilijne. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

Tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zainaugurowano 26 listopada uroczystym koncertem ekumeniczno-charytatywnym w warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym. Wystąpiły na nim prawosławny Chór Katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie, hip-hopowy zespół chrześcijański Full Power Spirit oraz Zelowskie Dzwonki z Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie. Na koncercie obecny był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który objął tegoroczną akcję honorowym patronatem.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom już po raz dwunasty jest organizowane wspólnie przez Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Eleos – Dzieło Miłosierdzia Kościoła Prawosławnego. Od trzech lat w akcji uczestniczy także Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.

O tegorocznej edycji Wigilijnego Dzieła, jej haśle oraz ekumenicznym wymiarze mówili przedstawiciele tych organizacji 23 listopada podczas konferencji prasowej.

Czas to jest również obecność. W przypadku dzieci – obecność rodziców. Na plakacie tegorocznej akcji przedstawiamy dziecko siedzące z misiem przed telewizorem. Telewizja dla tego dziecka jest osobą, która mu towarzyszy z powodu braku rodziców, którzy są zaganiani pracą. Chcemy zwrócić uwagę całego społeczeństwa na to, że rodzina musi mieć czas dla siebie – mówił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Biorąc udział w Wigilijnym Dziele Pomocy dzieciom, chcemy podkreślić, że różnice religijne i kulturowe nie mogą dzielić potrzebujących na lepszych i gorszych. Wspólne Wigilijne Dzieło jest okazją do zbliżenia się chrześcijan – zauważyła Wanda Falk, dyrektor Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Zwróciła uwagę na coraz większe osamotnienie dzieci mimo posiadania rodziny.

Poprzez rozprowadzenie świec chcemy wesprzeć dzieci z rodzin w trudnej sytuacji socjalnej oraz świetlice socjoterapeutyczne – mówiła dyrektor luterańskiej Diakonii. Przedstawiła też pilotażowy program integracji międzypokoleniowej w Katowicach-Szopienicach, gdzie dzieci i młodzież ze świetlicy socjoterapeutycznej będą nawiązywać kontakt ze starszymi samotnymi osobami.

Marzena Matejka z Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego poinformowała, że dochód ze świec organizacja ta przeznaczy na dofinansowanie letniego wypoczynku dzieci z ubogich rodzin.

Ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos, podkreślił międzywyznaniowy charakter akcji. –

Bóg nie jest Bogiem jednego wyznania. To musi być akcja ekumeniczna, żeby się podobała Bogu – mówił.

Odnosząc się do hasła tegorocznego Wigilijnego Dzieła, zwrócił uwagę na nadmierne obciążanie dzieci różnorodnymi zajęciami, przez co nie mają czasu, żeby poczuć się dzieckiem. Przestrzegał też przed konsekwencjami niepoświęcania czasu dzieciom. –

Jeżeli dzisiaj nie nauczymy naszych dzieci, że ktoś potrzebuje naszego czasu, nie liczmy, że za 50 lat ktoś będzie miał dla nas czas – zauważył ks. Sawicki.

O umiejętnym spędzaniu czasu z dziećmi opowiadała Beata Wolfram-Krukowska, psycholożka z prowadzonego przez luterańską Diakonię Poradnictwa Rodzinnego „Przeciw przemocy”. –

Mamy ogromny deficyt bardzo podstawowych życiowych umiejętności, mianowicie życia ze swoimi uczuciami. Najważniejszym elementem darowania dzieciom czasu jest to, jak im pokazujemy co przeżywamy. Uczymy je, jak czuć, jak to nazywać, jak sobie z tym radzić. Brak tej umiejętności powoduje, że kiepsko radzimy sobie w trudnych sytuacjach życiowych – mówiła psycholożka.

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom można nabywać w parafiach w całej Polsce.

Michał Karski

________________

Poniżej fotorelacja z konferencji prasowej oraz inauguracji akcji w warszawskim kościele ewangelicko-reformowanym (fot. Michał Karski)

Zdjęcia