Wolontariusze zagraniczni, realizujący projekty koordynowane przez Diakonię Polską, spotkali się na seminarium śródrocznym, podczas którego mieli okazję do rozmowy o swoich projektach, wymiany doświadczeń, rozwoju umiejętności, a także poznania nowego regionu Polski. – Spędziłam naprawdę fantastyczny czas – mówi jedna z wolontariuszek.
Seminarium odbyło się w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim od 30 stycznia do 3 lutego. Wzięło w nim udział jedenaścioro wolontariuszy z Austrii, Francji, Niemiec, Portugalii i Włoch. Od października realizują oni projekty wolontariackie koordynowane przez Diakonię Polską w placówkach socjalnych i edukacyjnych w Białymstoku, Katowicach, Koninie, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Zajęcia prowadziła Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej.
Podczas seminarium wolontariusze mieli okazję do wymiany doświadczeń. Każdy z nich przygotował kolaż, który stał się punktem wyjścia do opowieści o realizowanym projekcie. Wolontariusze przygotowali również scenki, w których zaprezentowali, co to znaczy być wolontariuszem. – Seminarium było okazją do ocenienia dotychczasowych działań w projekcie, a także do rozmowy o naszych doświadczeniach i trudnościach oraz spróbowania znalezienia rozwiązania z pomocą innych wolontariuszy – mówi Sacha z Francji, który swój wolontariat odbywa w szkole podstawowej nr 1 w Koninie. – Szczególnie przydatna była możliwość spędzenia czasu z innymi wolontariuszami oraz dzielenie się z nimi opiniami i pomysłami dotyczącymi naszych projektów – podkreśla Ilya z Włoch, wolontariusz w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu.
Był też czas na zajęcia z zakresu rozwoju osobistego. Wolontariusze uczyli się planowania i realizacji celów. Wykorzystano do tego modele coachingowe SMART i GROW, które pokazują, jak w kilku krokach sformułować i realizować swoje cele. Ponadto wolontariusze zapoznali się testem psycho-emocjonalnym Blob Tree oraz z modelem komunikacji bez przemocy.
Część seminarium została poświęcona na edukację regionalną. Wolontariusze odwiedzili w Istebnej Gminny Ośrodek Kultury, kościół Dobrego Pasterza i Chatę Kawuloka, gdzie m.in. zapoznali się z ludowymi instrumentami tego regionu. Odbyły się też warsztaty kulinarne, podczas których lepili pierogi. – Seminarium pokazało mi, że nie ma tylko jednej wielkiej kultury w Polsce, ale że w każdym regionie kraju jest wiele tradycji i zwyczajów. Dzięki temu zdałam sobie sprawę, jak duża jest Polska – opowiada Susanne z Austrii, która jest wolontariuszką w szkole podstawowej nr 1 w Koninie. – Sporo się dowiedziałem na temat życia w Istebnej. Miło było odwiedzić mniejszą miejscowość i spotkać ludzi z kompletnie innym doświadczeniem – mówi Elias z Niemiec, wolontariusz w Fundacji Jesteśmy dla Was w Katowicach.
Margot z Francji jest wolontariuszką w Fundacji Dzieci „Arka” w Warszawie. Bardzo dobrze wspomina czas spędzony na seminarium w Istebnej. – Pogoda była świetna, duże ilości śniegu zapewniły wspaniałe widoki. Mieliśmy mnóstwo zajęć. Poznawaliśmy folklor regionu, odwiedzaliśmy miejscowe sklepy, wymienialiśmy się doświadczeniami i pomysłami. A wszystko zakończyliśmy ogniskiem! Podsumowując: było wspaniale – opowiada.
Koordynatorka ds. wolontariatu Ewa Wunsz zwraca uwagę, że seminarium było okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowego przebiegu projektów czy wymiany doświadczeń, ale miało też walor integracyjny i edukacyjny. – Przede wszystkim był to czas na lepsze poznanie się, budowanie wspierających relacji, poznanie innego regionu Polski. Mam nadzieję, że dalsze tygodnie będą dla wolontariuszy równie udane, jak te dotychczasowe – mówi.
mk
Zobacz też: Wolontariat europejski
Projekty Międzynarodowego Wolontariatu Diakonijnego współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europejski Korpus Solidarności”