Wybierz język

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego

KRS: 0000260697

Wspieraj nasze projekty

Nr konta Diakonii Polskiej:

78 1240 1037 1111 0000 0693 1384

Seminarium wolontariuszy zagranicznych

2 marca 2021

Seminarium wolontariuszy zagranicznych

Ze względu na pandemię COVID-19 seminarium śródroczne dla wolontariuszy zagranicznych Diakonii Polskiej odbyło się online

 

W ramach prowadzonego przez Diakonię Polską programu wolontariatu europejskiego odbyło się online śródroczne seminarium wolontariuszy zagranicznych. Młodzi ludzie rozmawiali o projektach wolontariackich, które realizują w Polsce, uczyli się nowych umiejętności i zastanawiali się nad swoją przyszłością.

Od października kilkoro młodych ludzi z różnych krajów Europy realizuje projekty wolontariackie koordynowane przez Diakonię Polską. W ostatnich miesiącach wolontariusze trafili na wyjątkowo trudne wyzwanie, gdyż pandemia COVID-19 uniemożliwia prowadzenie wielu standardowych działań w placówkach diakonijnych. – Pomimo trudności wynikających z sytuacji epidemicznej, z sukcesem udaje nam się realizować działania wolontariatu. Wymaga to dużej elastyczności i kreatywności, gdyż trzeba dostosowywać formy pracy do aktualnie obowiązujących restrykcji sanitarnych. Ze strony wolontariuszy wymaga to jeszcze więcej umiejętności komunikacyjnych, bowiem do bariery językowej często dołącza konieczność pracy zdalnej i brak kontaktu osobistego z dziećmi – mówi Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu w Diakonii Polskiej.

Wolontariusze z Francji, Niemiec i Węgier pracują w Ewangelickim Centrum Diakonijnym „Słoneczna Kraina” w Katowicach, Szkole Podstawowej i Przedszkolu nr 1 w Koninie oraz w placówkach Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu. W połowie trwania projektów Diakonia Polska organizuje co roku seminarium śródroczne dla wolontariuszy. W ostatnich latach zwykle odbywało się ono w Istebnej. Tym razem ze względu na pandemię COVID-19 seminarium to odbyło się online. Wolontariusze spotkali się z Ewą Wunsz na kilku sesjach od 2 do 5 marca.

Dyskusje, prezentacje i warsztaty

Na pierwszym spotkaniu uczestnicy seminarium omówili projekty, dokonali ewaluacji procesu uczenia się oraz przeanalizowali mocne i słabsze strony realizowanych działań. Punktem wyjścia do omawiania projektów było zaprezentowanie swojego doświadczenia w formie plakatu filmowego. Wolontariusze przygotowali takie plakaty na temat „Gdyby Twój wolontariat w Polsce był filmem…” (ich prace prezentujemy w galerii pod artykułem).

Drugi dzień poświęcony był sprawom administracyjnym, związanym z realizacją projektów, rozwijaniu warsztatu pracy wolontariuszy i wspólnym poszukiwaniom nowych źródeł inspiracji do realizacji zajęć z dziećmi. Wolontariusze skupili się także na rozwoju własnym, ucząc się metod planowania SMART i GROW oraz rozmawiając o tym, co dalej po wolontariacie. Zgodnie z koncepcją SMART cel powinien być skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie. Model GROW pomaga zadać sobie odpowiednie pytania na kolejnych etapach realizacji celu. Dotyczą one formułowania celu, zderzenia z rzeczywistością, możliwych przeszkód i tego, jak cel będzie realizowany.

Ostatni dzień seminarium miał charakter edukacji międzykulturowej. Wolontariusze poznali polskie tradycje kulinarne oraz wzięli udział w warsztatach kulinarnych, ucząc się robienia tradycyjnej polskiej potrawy – pierogów.

Cenny czas wolontariatu

Ewa Wunsz opowiada, że wprawdzie podczas realizacji projektów wolontariackich pojawia się wiele wyzwań, szczególnie w sytuacji pandemii, ale wszyscy wolontariusze podkreślają, że jest to dla nich czas bardzo cenny i już do tej pory wiele się nauczyli. – Niektórzy podkreślają nawet, że już zdecydowali o kształceniu się na kierunku pedagogicznym, by w przyszłości móc pracować z dziećmi – mówi koordynatorka ds. wolontariatu.

Jedna z wolontariuszek tłumaczy, że wiele się już nauczyła podczas swojego projektu i wie, iż jest w stanie przystosować się prawie do każdej sytuacji. – Realizuję wolontariat w Polsce pracując z dziećmi, które nie mówią w moim języku, w środku światowej pandemii i jak na razie dobrze mi idzie. Przekonałam się, że mam wiele zdolności, których się nie spodziewałam – mówi.

– Tegoroczne seminarium było inne niż poprzednie, przede wszystkim brakowało nam możliwości osobistego spotkania, rozmów na żywo, wspólnego spędzenia czasu. Ale i tak był to bardzo wartościowy czas, który pozwolił nazwać postępy i sukcesy oraz zastanowić się nad kolejnym etapem realizacji projektu oraz nad tym, co będzie po wolontariacie – podsumowuje seminarium Ewa Wunsz.

mk

 

Zobacz też: Wolontariat europejski

 

Projekty Międzynarodowego Wolontariatu Diakonijnego współfinansowane są ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Europejski Korpus Solidarności”

 

Plakaty wolontariuszy na temat „Gdyby Twój wolontariat w Polsce był filmem…”

 

Zdjęcia