Ks. Marian Subocz (Caritas), Danuta Lukas (Diakonia) i ks. Doroteusz Sawicki (Eleos) ze skarbonkami (fot. Michał Karski)
Pod hasłem „Wiara działająca w miłości” rusza tegoroczna edycja ekumenicznej akcji „Skarbonka diakonijna”. W czasie pasyjnym kościelne organizacje charytatywne namawiają do rezygnacji z niektórych przyjemności na rzecz osób potrzebujących.
Akcja prowadzona jest wspólnie przez cztery kościelne organizacje charytatywne: rzymskokatolicki Caritas Polska, luterańską i reformowaną Diakonię oraz prawosławny Eleos. W Kościołach ewangelickich akcja nosi nazwę „Skarbonka diakonijna”, w Kościele Rzymskokatolickim „Jałmużna wielkopostna”, zaś w Prawosławnym „Ofiara wielkopostna”.
Organizatorzy akcji zachęcają do rezygnacji w czasie pasyjnym z niektórych przyjemności i przekazanie zaoszczędzonych w ten sposób środków na rzecz osób potrzebujących. Środki te można zbierać właśnie w Skarbonkach diakonijnych – Diakonia rozprowadzi ich 11 tys. w całej Polsce.
Celem wychowawczym akcji jest zachęcenie dzieci i młodzieży do rezygnacji z czegoś, co lubią, aby uzyskaną w ten sposób pewną sumę pieniędzy ofiarować na cel dobroczynny, dla tych, którzy są w trudnej sytuacji. W okresie wielkiego postu są trzy najistotniejsze rzeczy: wiara, modlitwa i jałmużna. Stąd ta skarbonka wielkopostna – mówił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska, podczas konferencji prasowej dotyczącej akcji.
W akcji „Skarbonka diakonijna” chodzi o stworzenie nowoczesnego modelu postu, który nie będzie się kojarzył z nakładaniem włosiennicy, ale będzie postem z refleksją, czyli zastanowieniem się, jakie są nasze realne potrzeby, a co zostało wykreowane i jest zbytkiem. Będzie bardzo dobrze, jeśli ta refleksja sprawi, że w pełni świadomie coś do tej skarbonki wrzucimy i komuś potrzebującemu pomożemy – powiedziała Danuta Lukas z Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Ks. Doroteusz Sawicki z Eleos mówił, że w Kościele Prawosławnym akcja jest znana jako „Ofiara wielkopostna”, by podkreślić związek naszej ofiary i miłosierdzia z tym, co uczynił dla nas Jezus Chrystus.
Na tyle jesteśmy chrześcijanami, na ile widzimy w drugim człowieku naszego brata czy siostrę, obok nieszczęścia których nie jesteśmy w stanie przejść obojętnie – powiedział.
Zebrane w akcji środki Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego chce przeznaczyć na leczenie i rehabilitację osób starszych, zakup leków oraz wszelkie wsparcie w zależności od potrzeb.
mk