Pod hasłem „Pomagam starszym” rusza kolejna edycja ekumenicznej akcji „Skarbonka diakonijna”. W czasie pasyjnym kościelne organizacje charytatywne namawiają do rezygnacji z niektórych przyjemności na rzecz osób potrzebujących.
Akcja rozpocznie się w pierwszą niedzielę pasyjną. Prowadzona jest przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego razem z rzymskokatolickim Caritas Polska, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego.
Hasło tegorocznej akcji brzmi „Pomagam starszym”. Jest ono związane z ogłoszeniem przez Komisję Europejską Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. 15 lutego odbyła się w Warszawie konferencja prasowa, na której przedstawiciele poszczególnych organizacji tłumaczyli cele akcji.
– Osoby starsze borykają się z różnymi problemami: wykupywanie leków, dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego, samotność. Jest bardzo ważne, abyśmy o nich nie zapominali – mówiła Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– Chodzi o to, byśmy uczyli się pewnej wrażliwości, dostrzegali nie tylko swoje potrzeby, ale też innych – szczególnie starszych. Chcemy pokazać wartość więzi międzypokoleniowej – tłumaczył sekretarz generalny Caritas Polska ks. Zbigniew Sobolewski.
– Starsi to my – tyle, że jutro – zauważył ks. Doroteusz Sawicki, dyrektor Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos Kościoła Prawosławnego. – Jeśli spojrzymy na Pismo Święte, to zobaczymy, że opieka nad starszymi jest przejawem zdrowego chrześcijaństwa – przekonywał.
Akcja potrwa od pierwszej niedzieli pasyjnej do Wielkanocy. W tym czasie obie Diakonie, Caritas i Eleos będą namawiać do rezygnacji z drobnych przyjemności i przekazywania uzyskanych w ten sposób funduszy na cele akcji. Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozprowadziła do wszystkich parafii ewangelickich w Polsce łącznie 13 tys. skarbonek. Zebrane środki finansowe będą przeznaczone m.in. na wspieranie projektów na rzecz aktywizacji osób starszych i łączenia pokoleń.
mk
__________________
Więcej o „Skarbonce diakonijnej” tutaj