Jak co roku, w 1. niedzielę pasyjną w Kościele Ewangelicko-Augsburskim obchodzone jest Święto Diakonii. Dyrektor i prezes Diakonii Polskiej wystosowali z tej okazji przesłanie. Dziękują w nim wszystkim osobom wspierającym inicjatywy diakonijne: darczyńcom, pracownikom diakonijnym i wolontariuszom. Zachęcają też do udziału w Skarbonce diakonijnej – ekumenicznej akcji charytatywnej, która właśnie się rozpoczęła.
Święto Diakonii przypadło w tym roku 10 marca. Wanda Falk i bp Ryszard Bogusz, dyrektor i prezes Diakonii Polskiej, w swym przesłaniu zwracają uwagę na osoby, bez których działalność diakonijna byłaby niemożliwa. „Z okazji dzisiejszego diakonijnego święta składamy serdecznie podziękowanie wszystkim darczyńcom za każdy dar serca – za dotychczasową ofiarność, dzięki której Diakonia mogła zrealizować wiele projektów na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia w ich trudnej sytuacji życiowej. W Święto Diakonii chcemy szczególnie wskazywać na osoby, które swoją nieodpłatną diakonijną służbę realizują skromnie i bez rozgłosu, aktywnie działając w komisjach diakonijnych czy darowując swój czas bliźniemu w potrzebie w służbie odwiedzionej. Słowa uznania kierujemy także do pracowników, którzy niosą pomoc na co dzień zarówno w stacjach diakonijnych, jak i domach opieki czy klubach seniora. Łączy ich wspólne i wyjątkowe powołanie do służby Bogu i ludziom” – czytamy w tekście przesłania.
Dyrektor i prezes Diakonii Polskiej zachęcają też do wzięcia udziału ekumenicznej akcji charytatywnej Skarbonka diakonijna, która pod hasłem „Dar Juniora dla Seniora” rozpoczyna się właśnie w 1. niedzielę pasyjną i trwa do Wielkanocy. „Dar juniora dla seniora to piękny przykład wrażliwości pokoleń, to przesłanie do przedstawicieli każdej generacji o zauważanie wokół siebie osób słabszych, chorych i niepełnosprawnych. Zachęcamy do dzielenia się z innymi tym, co mamy, i tym samym do bycia widzialnym świadectwem wspólnoty, jaką tworzymy w Kościele” – napisali autorzy przesłania.
Organizatorzy akcji Skarbonka diakonijna zachęcają do ograniczenia w czasie pasyjnym pewnych przyjemności i zbierania przeznaczonych na nie funduszy do specjalnych skarbonek. Zebrane środki przeznaczone zostaną na leczenie i rehabilitację osób starszych, zakup leków oraz wszelkie wsparcie w zależności od potrzeb.
„Istotne pozostaje w tym kontekście wspieranie projektów łączących pokolenia, których celem jest budowanie wzajemnego szacunku, poszanowanie godności, budowanie relacji i odpowiedzialność w zacieśnianiu więzi pomiędzy pokoleniami. Niech myśl o potrzebujących, którzy są wokół nas, szczególnie towarzyszy nam w Czasie Pasyjnym” – piszą w swym przesłaniu Wanda Falk i bp Ryszard Bogusz.
Czytaj: przesłanie na Święto Diakonii 2019
Zobacz też: Skarbonka diakonijna